Dieta sportowca

Niedozwolone wspomaganie w sporcie cz.1 – steroidy anaboliczne

Autor: Agnieszka Kobiela-Mednis, diagnosta laboratoryjny   |   10 października, 2023
niedozwolone wspomaganie w sporcie

Stosowanie niedozwolonego wspomagania w sporcie stanowi duże ryzyko wystąpienia efektów szkodliwych dla zdrowia. Oczywiście wiele substancji dopingujących to środki farmakologiczne o istotnym znaczeniu terapeutycznym, ale tylko dla ludzi chorych i ich działanie niepożądane jest akceptowalne wyłącznie ze względu na korzyści, które dają w leczeniu różnych chorób. Dodatkowym zagrożeniem jest również to, że substancje te zażywane są najczęściej  w dawkach znacznie większych niż terapeutyczne, co prowadzi często do efektów niepożądanych, których nie można wcześniej dokładnie przewidzieć

Najbardziej rozpowszechnionymi środkami dopingującymi wśród zawodników, a także wśród osób rekreacyjnie uprawiających sport są substancje androgenno-anaboliczne. Obserwuje się przewlekłe, wielomiesięczne (a nawet wieloletnie) przyjmowanie substancji androgenno-anabolicznych.  Negatywny wpływ stosowania steroidów anaboliczno-androgennych (SAA) jako dopingu jest bardzo  dobrze udokumentowany.

Steroidy (sterydy) anaboliczne

Należą do syntetycznych pochodnych testosteronu – głównego męskiego hormonu płciowego. Modyfikacja cząsteczki testosteronu powoduje zmianę jego właściwości anabolicznych w porównaniu z działaniem androgennym – zwolnienie tempa metabolizmu i wydłużenie czasu działania. Na liście środków zabronionych do stosowania przez sportowców są wymieniane dwie grupy hormonów steroidowych:

  • Steroidy endogenne np. androstendiol, androstendion, dehydroepiandrosteron-DHEA, dihydrotestosteron, testosteron.
  • Steroidy egzogenne: głównie estry 17α- alkyl-testosteronu – stanazol, metylotestosteron, metandienon, oksandrolon, oksymesteron), oraz estry 17β-OH-testosteronu – nandrolon, drostanolon, trenbolon, methenolon, boldenon.

Działaniami oczekiwanymi w dopingu w przypadku stosowania sterydów anaboliczno-androgennycyh (SAA) jest przede wszystkim stymulacja procesów anabolicznych w organizmie powodujący wzrost komórek mięśniowych i w efekcie zwiększenie siły i masy mięśniowej (również masy ciała) oraz pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego.

Natomiast działania niepożądane, które ujawniają się po zastosowaniu tych preparatów to przede wszystkim zaburzenia hormonalne:

  • U młodych chłopców może wystąpić przedwczesne dojrzewanie i zahamowanie wzrostu (zarastanie nasad kości długich), zmiany łojotokowe.
  • U mężczyzn po krótkotrwałym okresie zwiększenia witalności może nastąpić zanik jąder, zaburzenia libido, zahamowanie spermatogenezy, impotencja i bezpłodność, ginekomastia, wypadanie włosów na głowie, a nawet gruczolak i rak gruczołu krokowego.
  • U kobiet z czasem może pojawić się zatrzymanie miesiączki, niski głos, nadmierne owłosienie – hirsutyzm, przerost łechtaczki, zmiany budowy ciała o cechach męskich, łysienie typu męskiego – cechy wirylizacji, zespół policystycznych jajników, zapalenie jajników.

U obu płci mogą wystąpić:

  • zaburzenia czynności wątroby (pierwotny rak wątroby),
  • zwyrodnienia układu kostnego,
  • duże ryzyko przetrenowania ze wszystkimi konsekwencjami dla układu ruchu.
  • zaburzenia układu krążenia (przerost mięśnia sercowego, zawały, zakrzepica, nadciśnienie tętnicze), redukcja stężenia lipoprotein HDL, wzrost stężenia lipoprotein LDL,
  • zaburzenia psychiczne: agresja, kłótliwość, depresja.      
wybierz swój pakiet baner alab sport

Zdarza się również, że zarówno wśród zawodników, jak i wśród osób rekreacyjnie uprawiających sport dochodzi do  niezamierzonego użycia substancji zabronionych w sporcie i szkodliwych dla zdrowia. Głównymi źródłami niezamierzonego użycia substancji zabronionych są odżywki i suplementy diety zanieczyszczone lub zafałszowane środkami dopingującymi, lub zawierające substancje, które mają podobną budowę chemiczną do substancji zakazanych. Badania przeprowadzone w wielu laboratoriach antydopingowych na świecie potwierdziły fakt obecności na rynku różnych produktów spożywczych zawierających substancje zabronione w sporcie. W różnych suplementach i odżywkach stwierdzono obecność nie tylko środków anabolicznych, w tym zarówno prohormonów, jak i klasycznych sterydów anaboliczno-androgennych (SAA), ale również substancji z innych grup.

Niezależnie od tego, w jaki sposób substancja dopingująca znajdzie się w organizmie sportowca (świadomie czy nie), to właśnie sportowcy podejmują ryzyko stosowania zarówno odżywek czy suplementów diety, jak i wszelkich innych medykamentów. To oni w pierwszej kolejności ponoszą konsekwencje  wynikające ze stwierdzenia obecności związków dopingujących w ich organizmie, również te zdrowotne.


Piśmiennictwo

  1. Ł. Łaczmański, M Mędraś: Metabolizm testosteronu w aspekcie kontroli antydopingowej, Endokrynologia Polska,Tom 60; Nr 1/2009
  2. A.Jagier, J.Krawczyk: Wybrane zagadnienia medycyny sportowej, PZWL 2012.
PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Slow jogging to alternatywa dla klasycznego biegania, która pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia. Sprawdź, na czym polega slow jogging, jak zacząć oraz jakie efekty zdrowotne można dzięki niemu osiągnąć.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Sport dla dzieci – jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, wpływając na ich zdrowie, kondycję i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego sport jest ważny oraz jak wybrać odpowiednie zajęcia dla swojego dziecka, uwzględniając jego wiek, zainteresowania i temperament.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak często osoby uprawiające sport powinny wykonywać badania krwi?

Regularne badania krwi to podstawa monitorowania zdrowia każdego sportowca. Jak często należy je wykonywać i jakie parametry kontrolować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także dowiesz się, jak przygotować się do badań, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM