Stan zapalny struktur mięśniowych występuje powszechnie u osób aktywnych fizycznie. Dotyczy to również mięśni łydek, czyli brzuchatego i płaszczkowatego, które ze względu na swoją funkcję często ulegają przeciążeniom. Jeśli podejrzewasz u siebie zapalenie mięśni łydek, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na temat objawów oraz charakterystyki tego problemu.
Spis treści:
- Zapalenie mięśni łydek – przyczyny
- Objawy zapalenia mięśnia łydki
- Zapalenie mięśni łydek – diagnostyka
- Leczenie zapalenia mięśnia łydki
- Zapalenie mięśni łydek – profilaktyka
Zapalenie mięśni łydek — przyczyny
Zapalenie jest naturalną reakcją obronną organizmu, do której dochodzi w momencie pojawienia się czynnika uszkadzającego. Objęcie tym stanem struktur mięśniowych tylnej części podudzia jest z reguły indukowane przez nadmierne przeciążenia, jakie są nakładane na tkankę podczas aktywności fizycznej. Mikrouszkodzenia stymulują wówczas komórkową odpowiedź zapalną, co objawia się miejscowym bólem.
Do samego zapalenia mięśni łydki może dojść również w wyniku urazów i kontuzji, takich jak na przykład:
- naderwań struktur mięśniowych,
- stłuczeń i upadków.
Na pozaruchową etiologię problemu wskazywać mogą z kolei potencjalne rozpoznania chorób autoimmunologicznych, zakrzepicy żył głębokich, a także trwająca infekcja bakteryjna, grzybicza lub wirusowa.
Objawy zapalenia mięśnia łydki
Najczęściej występującym objawem zapalenia struktur mięśniowych podudzia jest ból, który nasila się pod wpływem ruchu i aktywności fizycznej. Towarzyszyć mu może miejscowe podwyższenie temperatury skóry, a także tkliwość przy dotykaniu. Niekiedy zapalenie struktur lokalnych wpływa na spadek ogólnego samopoczucia psychofizycznego oraz przyczynia się do uwidocznienia zmian skórnych, takich jak na przykład rumień w obrębie skóry podudzia.
Przyczyny ruchowe są odpowiedzialne za większość występujących w populacji przypadków zapalenia mięśni podudzia. Do przyczyn pozaruchowych zaliczamy:
- miopatie wrodzone,
- polimialgia reumatyczna,
- toczeń,
- infekcje wirusowe, w tym grypę ,
- zakrzepica naczyń żylnych.
Towarzyszyć im będą natomiast inne, specyficzne dla wybranej jednostki chorobowej symptomy.
Zapalenie mięśni łydek – diagnostyka
Podstawą rozpoznania toczącego się stanu zapalnego jest wykonanie badań laboratoryjnych oceniających parametry stanu zapalnego, do których zaliczamy: białko C-reaktywne (CRP), prokalcytoninę oraz odczyn Biernackiego. . Pomocne jest również wykonanie morfologii krwi obwodowej, która dostarcza cennych informacji o liczbie leukocytów. Podwyższona ich liczba (leukocytoza) może wskazywać na infekcję.
Dokładniejsza diagnostyka struktur mięśniowo-ścięgnistych jest możliwa natomiast poprzez badanie USG, umożliwiające zobrazowanie potencjalnego naderwania mięśnia lub uszkodzenia ścięgna Achillesa. W stanach pourazowych wykonuje się również badanie rentgenowskie oraz tomografię komputerową, pozwalające uzyskać pogląd na struktury zlokalizowane w tej okolicy. Warto również wykonać USG Doppler, czyli badanie pozwalające na wykluczenie zakrzepicy żylnej.
Leczenie zapalenia mięśnia łydki
Stany zapalne struktur mięśniowych podudzia wymagają różnych metod leczenia w zależności od właściwej etiologii problemu. Uszkodzenia mięśniowe oraz tendinopatie z reguły dobrze reagują na leczenie zachowawcze w postaci przyjmowania doustnych leków przeciwzapalnych oraz tymczasowej rezygnacji z dotychczasowej aktywności fizycznej. Zmniejszenie dolegliwości bólowych w początkowej fazie można osiągnąć poprzez stosowanie zimnych okładów, natomiast w fazie przewlekłej zapalenia powrót do optymalnej formy może być wspomagany poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające, wzmacniające w odciążeniu oraz terapię powięzi lub tkanek głębokich.
Wznowienie treningów w przypadku zapaleń mięśniowych tkanek podudzia o przyczynie urazowo-przeciążeniowej jest możliwe po upłynięciu od 1 do 3 tygodni – choć jest to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku stanów przewlekłych, np. spowodowanych infekcjami bakteryjnymi, czas rekonwalescencji zależy od szybkości wprowadzenia antybiotykoterapii oraz adaptacyjnych zdolności organizmu.
Zapalenie mięśni łydek – profilaktyka
Łydki są zaliczane do struktur ciała, które charakteryzują się szczególnym narażeniem na pojawianie się stanów zapalnych. Z tego powodu osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe oraz siłowe powinny zadbać o odpowiednią regenerację, w skład której wchodzi:
- efektywny sen,
- zbilansowana dieta,
- zachowanie balansu pomiędzy jednostkami treningowymi a odpoczynkiem.
Nie należy również lekceważyć pomniejszych sygnałów, takich jak np. drobne dolegliwości bólowe w postaci kłucia, szarpania lub uczucia napięcia po tylnej stronie podudzia. Wsłuchiwanie się w informacje wysyłane przez organizm i modulowanie obciążeń treningowych nierzadko okazują się być najlepszą metodą prewencji stanów zapalnych indukowanych aktywnością fizyczną. Jeśli natomiast podejrzewasz u siebie występowanie tego problemu, to zdecyduj się na wykonanie laboratoryjnych badań krwi, czyli najłatwiejszej i najszybszej metody oceny parametrów zapalnych wywołanych przez zmiany urazowo-przeciążeniowe.
Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk
Piśmiennictwo
- Oyaizu T, Enomoto M, Yamamoto N, Tsuji K, Horie M, Muneta T, et al. Hyperbaric oxygen reduces inflammation, oxygenates injured muscle, and regenerates skeletal muscle via macrophage and satellite cell activation. Scientific Reports. 2018 Jan 22;8(1).
- Tuttle CSL, Thang LAN, Maier AB. Markers of inflammation and their association with muscle strength and mass: A systematic review and meta-analysis. Ageing Research Reviews. 2020 Dec;64:101185.
- Tu H, Li Y. Inflammation balance in skeletal muscle damage and repair. Frontiers in Immunology [Internet]. 2023 Jan 26;14.