Diagnostyka sportowa

Choroba Osgooda-Schlattera – przyczyny, objawy i czynniki ryzyka 

Autor: Szymon Gutowski, fizjoterapeuta   |   25 czerwca, 2024
choroba osgooda-schlattera

Choroba Osgooda-Schlattera to dolegliwość, która dotyka młodych sportowców, często w okresie intensywnego wzrostu. Może wywoływać ból i dyskomfort, utrudniając aktywność fizyczną. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej tej chorobie, omówimy jej przyczyny, objawy oraz skuteczne metody leczenia i odpowiednie opcje postępowania dostępne dla pacjentów. Po przeczytaniu dowiesz się, jakie symptomy wskazują na tę jednostkę chorobową i kiedy należy zgłosić się do lekarza, a także dlaczego tak ważne jest, aby leczenie choroby Osgooda-Schlattera odbywało się pod nadzorem zespołu medycznego, w skład którego wchodzą lekarze, fizjoterapeuci i trenerzy.  Zachęcamy do lektury, aby zdobyć wiedzę, która pomoże zrozumieć i zarządzać tą dolegliwością, a także kontynuować uprawianie sportu bez przeszkód. 

Spis treści:

  1. Czym jest choroba Osgooda-Schlattera? Na czym polega?
  2. Kto jest szczególnie narażony na chorobę Osgooda-Schlattera?
  3. Choroba kolana Osgooda-Schlattera – przyczyny
  4. Objawy choroby Osgooda-Schlattera

 

Czym jest Choroba Osgooda-Schlattera? Na czym polega?

Choroba Osgooda-Schlattera, znana również jako osteochondroza lub jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej, jest częstą przyczyną bólu przedniej części stawu kolanowego u sportowców z niedojrzałym układem kostnym.   

Kto jest szczególnie narażony na chorobę Osgooda-Schlattera? 

Schorzenie to występuje częściej u chłopców i częściej u sportowców uprawiających sporty obejmujące bieganie i skakanie. 

Częstość występowania choroby waha się od 6,8% do 33%, dotykając 1 na 10 nastolatków wysportowanych i zależy od takich czynników, jak stopień rozwoju, dyscyplina sportowa czy obecność programów profilaktycznych.  W 10% przypadków objawy mogą utrzymywać się aż do wieku dorosłego. Ponadto około 20% – 30% wszystkich przypadków ma charakter obustronny. 

Wśród czynników ryzyka wyróżnia się: 

  • płeć męską; 
  • wiek: chłopcy 12-15 lat, dziewczęta 8-12 lat. Początek choroby zbiega się z okresem szybkiego wzrostu. U młodzieży w wieku od 12 do 15 lat częstość występowania choroby Osgooda Schlattera wynosi 9,8% (11,4% u mężczyzn i 8,3% u kobiet). Objawy występują obustronnie u 20–30% pacjentów.   
  • nagły wzrost szkieletu; 
  • uprawianie sportu. W literaturze naukowej wskazuje się na częstość występowania tej jednostki chorobowej na poziomie 13% (inni autorzy – 21%) wśród młodzieży uprawiającej sport i 6,7% (inni autorzy – 4,5%) wśród młodzieży nieuprawiającej.   Dotychczasowe ustalenia wydają się zatem wskazywać, że zapadalność na tę chorobę jest większa wśród młodzieży uprawiającej sport. 
  • rodzaj uprawianego sportu. Choroba Osgood-Schlattera jest patologią stawu kolanowego występującą najczęściej wśród dorastających piłkarzy i stanowi 13,6% wszystkich patologii stawu kolanowego u piłkarzy w wieku od 12 do 15 lat. Stwierdzono je również u osób uprawiających inne sporty, takie jak koszykówka, gimnastyka sportowa, siatkówka, karate, taekwondo, baseball i bieganie.   

Choroba kolanaOsgooda-Schlattera – przyczyny 

Pojawienie się choroby Osgooda-Schlattera uznaje się za wieloczynnikowe. 

  • Czynniki mechaniczne: większość naukowców uważa, że ​​główną przyczyną jest przeciążenie – utrzymujący się naciąg ścięgna rzepki oraz powtarzające się naprężenia spowodowane silnym i gwałtownym naciągnięciem mięśnia i ścięgna rzepki przyłożonego do chrząstki odbytowej guza przedniego kości piszczelowej, a także zmiany, które zdarzają się podczas zrywu wzrostu.  Pojawienie się choroby Osgooda-Schlattera może być spowodowane czynnikami związanymi z zarządzaniem obciążeniami treningowymi, takimi jak poziom intensywności podczas wysiłku fizycznego, objętość treningów, pewne wzorce ruchowe. 
  • Czynniki morfologiczne: wzrost, masa ciała, wskaźnik masy ciała (BMI), utrata elastyczności, współistniejące koślawość kolan i pronacja stopy oraz boczne wady rzepkowo-udowe.   
  • Czynniki środowiskowe: w niektórych artykułach naukowych podkreśla się, że zapadalność na tę chorobę jest większa w przypadku niedoboru witaminy D, szczególnie w krajach o niewielkiej liczbie godzin nasłonecznienia oraz zimą. Autorzy jednego z badań naukowych wskazują, że objawy choroby ustąpiły , gdy dzieci z chorobą Osgooda-Schlattera i niedoborem witaminy D przyjmowały suplement. Stąd za zasadne uznać należy przeprowadzenie u pacjentów lub osób, znajdujących się w grupie ryzyka, badań, oceniających poziom witaminy D.  
  • Czynniki psychologiczne: zapewnienie pewności siebie i edukacja wydają się kluczowymi elementami skutecznego leczenia, zarządzania i powrotu do zdrowia. Czasami długi czas trwania objawów choroby może mieć wpływ na sposób, w jaki pacjenci postrzegają uraz i powrót do zdrowia. W większości dyscyplin sportowych wiadomo, że długotrwałe kontuzje, podczas których pacjent odczuwa ból, powodują pogorszenie snu, wzrost lęku i obniżony nastrój, szczególnie wśród młodych sportowców. Dlatego niezbędne jest wsparcie rodziny i pracowników służby zdrowia opiekujących się sportowcem.   

Objawy choroby Osgooda-Schlattera

Choroba Osgooda-Schlattera najczęściej charakteryzuje się atraumatycznym (bez poprzedniego urazu) początkiem bólu w przedniej części stawu kolanowego z tkliwością w okolicy guzowatości kości piszczelowej z obrzękiem lub bez, który może być jednostronny lub obustronny.   

Ból zwykle ustępuje po odpoczynku w ciągu kilku minut lub godzin po zaprzestaniu aktywności lub uprawiania sportu. Ból nasila się zwłaszcza podczas biegania, skakania, bezpośredniego urazu kolana, klęczenia i przysiadu.    

wybierz swój pakiet baner alab sport

Piśmiennictwo

Smith JM, Varacallo M. Osgood-Schlatter Disease. 2023 Aug 4. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2024 Jan–. PMID: 28723024. 

Corbi F, Matas S, Álvarez-Herms J, Sitko S, Baiget E, Reverter-Masia J, López-Laval I. Osgood-Schlatter Disease: Appearance, Diagnosis and Treatment: A Narrative Review. Healthcare (Basel). 2022 May 30;10(6):1011. doi: 10.3390/healthcare10061011. PMID: 35742062; PMCID: PMC9222654. 

James R Gregory,  Osgood-Schlatter Disease. 2024 Jan 25. In: Medscape [Internet] 

Neuhaus C, Appenzeller-Herzog C, Faude O. A systematic review on conservative treatment options for OSGOOD-Schlatter disease. Phys Ther Sport. 2021 May;49:178-187. doi: 10.1016/j.ptsp.2021.03.002. Epub 2021 Mar 9. PMID: 33744766. 

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Slow jogging to alternatywa dla klasycznego biegania, która pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia. Sprawdź, na czym polega slow jogging, jak zacząć oraz jakie efekty zdrowotne można dzięki niemu osiągnąć.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Sport dla dzieci – jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, wpływając na ich zdrowie, kondycję i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego sport jest ważny oraz jak wybrać odpowiednie zajęcia dla swojego dziecka, uwzględniając jego wiek, zainteresowania i temperament.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak często osoby uprawiające sport powinny wykonywać badania krwi?

Regularne badania krwi to podstawa monitorowania zdrowia każdego sportowca. Jak często należy je wykonywać i jakie parametry kontrolować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także dowiesz się, jak przygotować się do badań, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM