Trening sportowy

Judo dla dzieci – dlaczego warto zapisać dziecko na trening?

Autor: Agnieszka Falborska   |   19 kwietnia, 2025

Regularne podejmowanie aktywności fizycznej jest bardzo ważnym elementem budowania zdrowia na każdym etapie rozwoju człowieka. Zależnie od naszego wieku, potrzeb oraz szeregu innych czynników, ruch może przyjmować różne formy – od zabaw ruchowych (szczególnie wśród najmłodszych), przez spontaniczną aktywność fizyczną aż po usystematyzowany trening. Czy trening judo dla dzieci jest dobrym sposobem na realizowanie tych potrzeb ruchowych dziecka? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

Spis treści:

  1. Judo – na czym polega ten sport?
  2. Co daje judo dla dzieci?
  3. Od jakiego wieku można zapisać dziecko na judo?
  4. Czy warto zapisać dziecko na judo? Podsumowanie

Judo – na czym polega ten sport?

Judo zalicza się do tych sportów walki, które bazują na wykonywaniu rzutów oraz rozmaitych chwytów. Zabronione są w nim wszelakie uderzenia oraz kopnięcia. Zawodnicy uprawiający judo powinni nosić judogi, czyli specjalny strój, składający się z bawełnianych lub bawełniano-podobnych kurtek i spodni przewiązanych pasami.

Zwycięzcą walki w judo jest ten zawodnik, któremu uda się rzucić przeciwnika na plecy, utrzymując go leżącego na macie przez 25 sekund. Wygrać można również poprzez stosowanie dozwolonych chwytów, które doprowadzą przeciwnika do poddania się. W przypadku niewykonania takich manewrów w regulaminowym czasie walki liczą się uzyskiwane tzw. małe punkty, które wyłaniają zwycięzcę. Małe punkty zawodnik może otrzymać za wykonanie niepełnego rzutu czy przetrzymania przeciwnika na plecach przez co najmniej 10 sekund.

Poziomy zaawansowania definiowane są poprzez kolory pasa, choć warto wspomnieć również o tym, że wyróżnia się stopnie uczniowskie oraz mistrzowskie. Pierwszym kolorem pasa w ramach stopni uczniowskich jest biały – zarówno na biały pas, jak i na każdy kolejny poziom zaawansowania, awansuje się po zdaniu egzaminu. Ostatnim pasem w stopniu uczniowskim jest brązowy, a pas czarny zalicza się już do tych mistrzowskich.

pakiet badań mały sportowiec alab sport baner

Co daje judo dla dzieci?

Judo jest sportem, podczas którego ćwiczy się i doskonali rozmaite umiejętności. Ćwiczenia na macie kształtują szybkość, zwinność, siłę, koordynację, ale również spostrzegawczość małego zawodnika. Sport ten uczy także zachowywania koncentracji i opanowania. Wpływ judo na dzieci nie ogranicza się zatem wyłącznie do aspektu związanego z ich rozwojem fizycznym, ale również psychospołecznym.

Warto wspomnieć, że judo jest tym rodzajem sportu, z którym wiąże się cała filozofia współdziałania ciała i umysłu oraz ufania sobie i pomagania, by osiągać ogólne zadowolenie z życia. Uczy on również szacunku do drugiego człowieka, a także postępowania zgodnie z duchem fair play.

W związku z możliwością zdobywania kolejnych stopni zaawansowania w judo, które określane są kolorami pasa otrzymywanego po zdanym egzaminie, judo dla dzieci może być również dobrym sposobem na budowanie konsekwencji oraz wytrwałości w dążeniu do celu.

pakiet badań sporty walki alab sport baner

Czy judo jest bezpieczne dla dzieci?

W związku z tym, że judo zalicza się do sportów walki, na pierwszy rzut oka może wydawać się nieodpowiednim i niebezpiecznym sportem dla dziecka. Jednak nic bardziej mylnego. Trening judo dla dzieci prowadzony pod okiem doświadczonego instruktora jest jak najbardziej bezpieczny. Co więcej, warto pamiętać, że z judo zostały wyeliminowane wszelakie elementy potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i życia – niedozwolone jest kopanie przeciwnika, dotykanie jego twarzy, siłowe ściąganie przeciwnika do parteru (np. poprzez wieszanie się na nim).

Zajęcia judo dla dzieci nie polegają również wyłącznie na powtarzaniu konkretnych chwytów, ale mają w sobie wiele elementów ćwiczeń ogólnorozwojowych, ważnych dla rozwijającego się organizmu dziecka.

Od jakiego wieku można zapisać dziecko na judo?

Nie istnieje konkretna granica wieku, która wyznacza moment, w którym dziecko może rozpocząć przygodę z judo. W wielu szkołach judo pierwsze grupy formowane są wśród dzieci w wieku 5-6 lat, ale można spotkać się również zajęciami, na które zapraszani są nawet 3-latkowie. Podejmując decyzję o zapisaniu pociechy na trening judo dla dzieci, dobrze wziąć pod uwagę jego chęci i możliwości fizyczne. Jednocześnie warto sprawdzić, w jak dużych grupach ćwiczą dzieci oraz jakie przygotowanie do pracy z najmłodszymi ma dany trener.

Czy warto zapisać dziecko na judo? Podsumowanie

Judo może być świetnym sportem dla dzieci, które chcą rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki. Zasady judo oraz idee, które się z nim wiążą, służą nie tylko fizycznemu, ale także psychospołecznemu rozwojowi dziecka. Zatem jeśli zastanawiasz się, czy judo jest dobre dla dzieci, odpowiedź brzmi – tak. Warto zachęcać dziecko do podejmowania rozmaitych typów sportów, nie tylko tych najbardziej popularnych, i sprawdzać, które z nich są dla niego najbardziej atrakcyjne.

Zorganizowane treningi judo mogą być nie tylko dobrym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii, którą dzieci tryskają na pierwszych etapach swojego życia, ale również okazją do nauki zasad i wykształcania postaw służących im na co dzień – wzajemnego szacunku dla ludzi, cierpliwości, konsekwencji i wytrwałości.  Jednocześnie przed zapisaniem pociechy na trening judo dla dzieci warto zweryfikować kompetencje trenera w zakresie pracy z najmłodszymi oraz dopytać o liczebność grup – ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy mowa o treningu już 3-4-latka.

opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk

Bibliografia:

  1. Międzynarodowa  Federacja Judo Przepisy Walki 2003. Dostęp: 15.03.2025 https://www.pzjudo.pl/doc/ijf_ref_rules_pl.pdf
  2. Kuźmicki, J. Judo. Historia i metodyka nauczania. Wybrane aspekty. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Warszawa 2011.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Tauryna – właściwości, działanie i zastosowanie w sporcie

Tauryna – czy to kolejny cudowny suplement, czy faktycznie skuteczny aminokwas dla sportowców? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości! Dowiedz się, kiedy i jak stosować taurynę, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, a także poznaj fakty dotyczące bezpieczeństwa suplementacji.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Gimnastyka artystyczna i sportowa dla dzieci

Gimnastyka to fascynujący i wszechstronny sport, który rozwija zarówno ciało, jak i umysł dziecka. Jeśli stoisz przed wyborem idealnej aktywności sportowej dla swojej pociechy, ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz się, czym różni się gimnastyka artystyczna od sportowej, jakie korzyści niesie za sobą regularny trening oraz jak zadbać o bezpieczeństwo, aby uniknąć potencjalnych urazów.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Najczęstsze urazy w boksie

Boks, ceniony za zwinność, odporność i siłę, dynamicznie zyskuje na popularności zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów. Jednak, jak każdy sport kontaktowy, niesie ze sobą ryzyko urazów. W obliczu mocniejszych ciosów, większej wagi i determinacji dorosłych zawodników, temat bezpieczeństwa w boksie staje się szczególnie aktualny. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym kontuzjom, porównamy ryzyko w boksie amatorskim i zawodowym, a także przedstawimy kluczowe zasady i środki ostrożności, które pozwolą cieszyć się tym sportem bez niepotrzebnych przerw.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM