Zawartość wody w organizmie człowieka zależy od wieku, płci i budowy ciała. U dorosłej osoby waha się w zakresie 50-70%. Optymalne nawodnienie jest niezbędne do zachowania zdrowia i sprawności fizycznej. Nadmierna utrata wody może wystąpić podczas długotrwałego wysiłku fizycznego, szczególnie wykonywanego w wysokiej temperaturze otoczenia.
Spis treści:
- Jakie znaczenie ma odpowiednie nawodnienie?
- Od czego zależy zapotrzebowanie na wodę?
- Jakie są metody oceny stanu nawodnienia?
Jakie znaczenie ma odpowiednie nawodnienie?
Prawidłowy stan nawodnienia sportowców, ma kluczowe znaczenie dla optymalnego przebiegu nasilonych procesów metabolicznych podczas wysiłku fizycznego, w tym termoregulacji. Stan odwodnienia, definiowany, jako niedobór wody w organizmie, wpływa niekorzystnie na wydolność fizyczną poprzez obniżenie wydolności układu sercowo-naczyniowego oraz zmniejszenie sprawności mechanizmów termoregulacyjnych.
Negatywny wpływ odwodnienia na wydolność fizyczną sportowca jest spowodowany kilkoma czynnikami, takimi jak m.in.:
- wzrost częstości skurczów serca oraz zmniejszenie objętości wyrzutowej i minutowej serca – co prowadzi do obniżenia pochłanianie tlenu,
- ograniczenie przepływu skórnego — co zmniejsza utlenowanie pracujących mięśni,
- szybsze zużycie glikogenu,
- obniżenie funkcji centralnego układu nerwowego (umysłowych i poznawczych).
Chociaż dokładny deficyt wody, przy którym następuje spadek wydolności, jest trudny do oszacowania ze względu na duże różnice międzyosobnicze, uważa się, że już odwodnienie na poziomie od 2 do 4% istotnie wpływa na zdolności do wysiłków wytrzymałościowych.
Od czego zależy zapotrzebowanie na wodę?
Zapotrzebowanie na płyny zależy od wielu czynników, takich jak:
- intensywności i czasu trwania wysiłku fizycznego,
- warunków otoczenia — temperatury i wilgotności powietrza,
- wieku i płci,
- składu ciała i jego objętości.
Rodzaj wysiłku fizycznego oraz warunki klimatyczne mają największy wpływ na tempo pocenia się organizmu, co jest kluczowym czynnikiem determinującym zapotrzebowanie na płyny u osób aktywnych fizycznie. Jest to ważne, ponieważ sportowiec wytrzymałościowy może stracić nawet 11–12% (7,8–8,5 kg) masy ciała w postaci wody podczas 12-godzinnego triatlonu Ironman (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, 42,2 km biegu) w chłodnym otoczeniu. Są to ekstremalne straty wody wraz z potem. Większość zawodników ultrawytrzymałościowych nie zaspokaja swojego zapotrzebowania na płyny podczas zawodów. Oprócz wody pot zawiera również składniki mineralne, które także należy uzupełnić po długotrwałym wysiłku fizycznym.
Tempo pocenia się zależy w dużej mierze również od predyspozycji indywidualnych — masy ciała, płci, wieku, stanu emocjonalnego, stopnia wytrenowania, ubioru, genów czy towarzyszących schorzeń i aktualnego stanu nawodnienia. Średnie tempo pocenia się podczas wysiłku fizycznego szacuje się na 300-2000 ml/h.
Indywidualne tempo pocenia się można wyznaczyć, mierząc masę ciała przed i po ćwiczeniach, uwzględniając straty wody wraz z moczem oraz objętość spożytych płynów podczas treningu. Przyjmuje się, że ubytek 1 kg masy ciała odpowiada utracie 1 litra potu.
Przykład: masa ciała przed ćwiczeniami = 74,5 kg masa ciała po ćwiczeniach = 72,8 kg ilość spożytych płynów podczas ćw. = 800 ml wydalany pot = 74,5 – 72,8 + 0,8 = 2,5 kg |
Po zakończeniu ćwiczeń wciąż utrzymuje się proces pocenia się oraz straty wody wraz z moczem. Należy również uwzględnić pot, który zatrzymał się na odzieży.
Metoda pomiaru masy ciała, do oceny strat wody, jest pomocna przy wysiłkach fizycznych trwających do 2-3 godziny. Podczas bardzo długich i wymagających aktywności (np. ultramaratonów), nie tylko pocenie się, ale także inne czynniki powodują istotne zmiany masy ciała, np. produkcja wody metabolicznej czy uwalnianie zmagazynowanej wody w tkankach.
Jakie są metody oceny stanu nawodnienia?
Kierowanie się samym odczuciem pragnienia nie jest zalecane, ze względu na to, że zazwyczaj pojawia się za późno — często dopiero przy odwodnieniu na poziomie ok. 2% (jest to kwestia bardzo indywidualna – próg ten może znacznie się różnić u poszczególnych sportowców). Dodatkowo słabnie wraz z wiekiem, a u osób regularnie niewłaściwie się nawadniających granica tolerancji uczucia pragnienia wzrasta.
Podczas długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego związek między odczuwaniem pragnienia a równowagą płynów i elektrolitów w organizmie może zostać zaburzony, m.in. z powodu znacznych strat wody i sodu wraz z potem, a także ze względu na przemieszczanie się płynów między przestrzeniami wewnątrzkomórkowymi i zewnątrzkomórkowymi oraz obniżeniem objętości osocza. Również w warunkach niższych temperatur i dużej wysokości uczucie pragnienia może być mniej wiarygodnym wskaźnikiem odwodnienia.
Najprostszym wskaźnikiem nawodnienia jest kolor i objętość wydalanego moczu. Jeżeli ma on kolor jasny, jasnosłomkowy i jest oddawany regularnie, to najprawdopodobniej bilans płynów jest prawidłowy. Im ciemniejsza barwa i rzadsze wizyty w toalecie, tym większe prawdopodobieństwo, że nawodnienie jest niewłaściwe.
Drugą, dokładniejszą, metodą, jest pomiar osmolalności i/lub gęstości moczu. Do oceny nawodnienia należy wykorzystać jedynie poranny mocz, pobrany na czczo, ze środkowego strumienia. Wyniki uzyskane z próbek pozyskanych w ciągu dnia nie są miarodajne – mocz, zwłaszcza po przejęciu większej ilości płynów, może mieć bardzo niską osmolalność, co nie musi świadczyć o prawidłowym stanie nawodnienia.
Podobnie przydatnym wskaźnikiem jest ciężar właściwy moczu – jego wartość nie powinna przekraczać 1,020 g/ml.
Urządzenia przeznaczone do analizy składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej, często mają funkcję pomiaru całkowitej zawartości wody — TBW (ang. total body water) i/lub wskaźnika stosunku całkowitej zawartości wody do zawartości beztłuszczowej masy ciała – TBW/FFM (FFM – ang. free fat mass; masa tkanki beztłuszczowej w kg). Nie są one jednak zalecane do codziennej kontroli nawodnienia.
Regularna kontrola stanu nawodnienia umożliwia właściwą edukację oraz wypracowanie nawyku przyjmowania odpowiednich ilości płynów. Pozwala na dobranie odpowiedniej strategii nawadniania — jak często, w jakiej ilości oraz jakiego rodzaju płyny (hipo-, izo- czy hipertoniczne) należy spożyć. Utrzymywanie optymalnego stanu nawodnienia, z minimalnymi wahaniami masy ciała (+/-1%), pozwala na optymalną termoregulację i utrzymanie prawidłowej funkcji układu sercowo-naczyniowego.
Piśmiennictwo:
- Frączek B., Krzywański J., Krysztofiak H. Dietetyka sportowa. Wyd. PZWL, 2019,
- Sawka M.N., Burke L.M., Eichner E.R., i in. American College of Sports Medicine position stand. Exercise and fluid replacement. Med Sci Sports Exerc, 2007, 39(2), 377–390,
- Sawka M.N., Cheuvront S.N., Kenefick R.W. Hypohydration and Human Performance: Impact of Environment and Physiological Mechanisms. Sports Med, 2015, 45 (Suppl 1), S51-60,
- McDermott B,P., Anderson S.A., Armstrong L.E. National Athletic Trainers’ Association Position Statement: Fluid Replacement for the Physically Active. J Athl Train, 2017, 52(9), 877–895
- Belval L.N., Hosokawa Y., Casa D.J. i in. Practical Hydration Solutions for Sports. Nutrients, 2019, 11(7), 1550,
- Armstrong L.E. Rehydration during Endurance Exercise: Challenges, Research, Options, Methods. Nutrients, 2021, 13(3), 887,