Diagnostyka sportowa

Estradiol u mężczyzn – jaką pełni funkcję, po co bada się jego poziom u sportowców?

Autor: Paweł Kumięga   |   27 października, 2024

Estradiol jest obok estriolu i estronu jednym z hormonów steroidowych z grupy estrogenów. Ich funkcjonowanie kojarzy się z reguły z rozwojem żeńskich cech płciowych i regulacją przebiegu cyklu miesiączkowego, jednak związki te są obecne również u mężczyzn. Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się, jaka jest ich rola oraz dlaczego regularne badanie ich poziomu odgrywa tak istotną rolę.

Spis treści:

  1. Estradiol i jego funkcja w organizmie mężczyzny. Jaką pełni rolę?
  2. Wpływ estradiolu na libido i płodność u mężczyzn
  3. Badanie estradiolu u mężczyzn
  4. Normy estradiolu u mężczyzn – interpretacja wyników badań
  5. Nadmiar estradiolu u mężczyzn – objawy i przyczyny
  6. Przyczyny i objawy niskiego poziomu estradiolu u mężczyzn

Estradiol i jego funkcja w organizmie mężczyzny. Jaką pełni rolę?

Estradiol jest uważany za najważniejszy estrogen w organizmie człowieka. Dotyczy to również mężczyzn, mimo że przebieg syntezy tego hormonu różni się od mechanizmów, które występują w populacji żeńskiej. U mężczyzn estradiol powstaje głównie w przebiegu procesu aromatyzacji (80%), czyli mechanizmu przekształcającego androgeny do estrogenów. Obecność estradiolu w organizmie mężczyzn jest bowiem niezbędna w kontekście regulacji hormonalnej oraz funkcjonowania układu rozrodczego i przebiegu metabolizmu wapniowego. Hormon ten odpowiada m.in. za:

  • utrzymanie libido na odpowiednim poziomie oraz przebieg procesu spermatogenezy,
  • mechanizm kościotworzenia (hamowanie działania interleukiny 6 i nasilanie wydzielania kalcytoniny),
  • kształtowanie profilu lipidowego (obniżanie poziomu cholesterolu całkowitego oraz zmniejszanie frakcji LDL (z ang. low-density lipoprotein) i związane z tym działanie kardioprotekcyjne,
  • zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę oraz wynikające z tego obniżenie poziomu glukozy we krwi,
  • regulowanie nastroju i funkcji poznawczych.

Wpływ estradiolu na libido i płodność u mężczyzn

Estradiol jest jednym z głównych regulatorów prawidłowego funkcjonowania męskiego układu rozrodczego. Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiedni balans poziomów testosteronu i estradiolu, ponieważ wahania wartości obu hormonów skutkują negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Prawidłowy (fizjologiczny) poziom estradiolu ma wielopoziomowy wpływ na wszystkie aspekty związane z męską płodnością. Dzieje się tak, ponieważ estradiol reguluje popęd seksualny na poziomie ośrodkowego układu nerwowego poprzez aktywację receptorów estrogenowych (z ang. estrogen receptors, ER) i uczestniczy w procesie spermatogenezy. Odpowiednie stężenia tego hormonu wpływają bowiem na jakość nasienia w zakresie poprawnej liczby, ruchliwości i morfologii plemników. Czynniki te w dużej mierze warunkują męską płodność.

Badanie estradiolu u mężczyzn

Testosteron nie jest jedynym hormonem płciowym, którego poziom wymaga regularnego kontrolowania. Poszczególne prace naukowe wykazują bowiem, że poprawa libido jest możliwa do uzyskania wyłącznie w przypadku unormowania wartości zarówno testosteronu, jak i estradiolu. Badania laboratoryjne estradiolu, testosteronu i dehydroepiandosteronu (DHEA) – kluczowych wskaźników potencjalnych zaburzeń męskiej sfery seksualnej – można wykonać w szybki i łatwy sposób. Tego typu ocena jest możliwa do przeprowadzenia na podstawie próbek śliny lub krwi żylnej. Aspekt regularnego kontrolowania wymienionych parametrów jest szczególnie istotny w kontekście sportowców, a powodem tego jest możliwość m.in. lepszego planowania regeneracji oraz zapobiegania kostnym złamaniom przeciążeniowym.

Normy estradiolu u mężczyzn – interpretacja wyników badań

Interpretacja wartości poszczególnych parametrów – w tym także poziomu estradiolu – wymaga uwzględnienia kryteriów stosowanych w konkretnym laboratorium. Z tego powodu nie ma ściśle określonych norm fizjologicznych stężeń hormonów steroidowych z grupy estrogenów u mężczyzn, ponieważ wartości te są uzależnione od wielu pomniejszych czynników, np. wieku. Warto pamiętać o tym, że określenie wartości konkretnego parametru samo w sobie nie stanowi podstaw do rozpoznania konkretnej choroby. Wszelkie odchylenia od norm przyjętych w procesie diagnostycznym należy skonsultować z lekarzem specjalistą endokrynologii lub lekarzem rodzinnym, który wskaże właściwą drogę postępowania w konkretnym przypadku.

Sprawdź również artykuł: Analiza parametrów krwi u sportowców

wybierz swój pakiet baner alab sport

Nadmiar estradiolu u mężczyzn – objawy i przyczyny

Przekroczenie poziomu zalecanych wartości estradiolu u mężczyzn z reguły wiąże się z takimi objawami, jak na przykład:

  • ginekomastia,
  • spadek popędu seksualnego i problemy z erekcją,
  • niekontrolowana utrata masy mięśniowej,
  • zaburzenia nastroju oraz labilność emocjonalna,
  • odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicy obręczy biodrowej i pośladków.

Potencjalnych przyczyn nadmiaru estradiolu u mężczyzn wyróżnia się wiele, a nieprawidłowości w poziomie tego parametru mogą być wtórną oznaką innych zaburzeń. Jego podwyższone stężenie występuje w przebiegu otyłości, u osób prowadzących siedzący tryb życia i poddanych działaniu długotrwałego stresu, a także jako jeden z objawów choroby nowotworowej (np. jądra). Postawienie trafnego rozpoznania w każdym przypadku wymaga zatem przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Przyczyny i objawy niskiego poziomu estradiolu u mężczyzn

Niskie libido i problemy z erekcją mogą być spowodowane nie tylko przez nadmiar estradiolu, lecz także i przez jego niski poziom. Niedobór tego hormonu skutkuje dodatkowo zwiększoną podatnością na złamaniaoraz większym prawdopodobieństwem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Objawy kliniczne mogą przyjąć także formę zaburzeń emocjonalnych i ogólnego uczucia zmęczenia o charakterze przewlekłym.

Zobacz artykuł na naszym blogu: Zespół przetrenowania – przyczyny nadmiernego przeciążenia mięśni

Przyczyn niskiego poziomu estradiolu najczęściej upatruje się w towarzyszących chorobach przewlekłych, zmianach o charakterze nowotworowym oraz zbyt dużej intensywności treningów. Warto pamiętać o tym, że wcześniej wspomniany proces przekształcania testosteronu w estradiol najintensywniej zachodzi w obrębie tkanki tłuszczowej, a jej niski poziom może być u danej osoby bezpośrednią przyczyną niedoborów w zakresie tego hormonu. Jeśli decydujesz się na treningi o dużej intensywności, to regularnie kontroluj poziom estradiolu, testosteronu oraz DHEA w swoim organizmie. Warunkiem uzyskania korzyści płynących z aktywności ruchowej jest racjonalne planowanie treningów, które powinny być przeprowadzane w zgodzie z potrzebami i możliwościami samego organizmu.

Opieka merytoryczna: lek. Kacper Staniszewski

Bibliografia:

  1. Czajka I, Zgliczyński W. Gynecomastia – pathogenesis, diagnosis and treatment. Endokrynol Pol. 2005. 56(3):269-77.
  2. Orlova IA, Sorokin ED, Z. Sh. Pavlova, Plisyuk AG, Kamalov AA. Linking Cardiovascular Risk With Estradiol Level in Men. Kardiologiia [Internet]. 2023 Sep 30;63(9):14–9.
  3. Ramasamy R, Schulster M, Bernie A. The role of estradiol in male reproductive function. Asian Journal of Andrology [Internet]. 2016;18(3):435.
  4. Xu L, Shiu, Sushma Kavikondala, Catherine Mary Schooling. Estradiol concentrations in young healthy US versus Chinese men. American Journal of Human Biology [Internet]. 2014 Apr 3;26(4):565–9.
  5. Tőke J, Czirják G, Bezzegh A, Vásárhelyi B, Rácz K, Patócs A. Effects and significance of estradiol in men. Orvosi Hetilap [Internet]. 2014 Jun 1;155(23):891–6.
  6. Nethander M, Vandenput L, Eriksson AL, Windahl S, Funck-Brentano T, Ohlsson C. Evidence of a Causal Effect of Estradiol on Fracture Risk in Men. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 2018 Sep 11;104(2):433–42.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Slow jogging to alternatywa dla klasycznego biegania, która pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia. Sprawdź, na czym polega slow jogging, jak zacząć oraz jakie efekty zdrowotne można dzięki niemu osiągnąć.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Sport dla dzieci – jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, wpływając na ich zdrowie, kondycję i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego sport jest ważny oraz jak wybrać odpowiednie zajęcia dla swojego dziecka, uwzględniając jego wiek, zainteresowania i temperament.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak często osoby uprawiające sport powinny wykonywać badania krwi?

Regularne badania krwi to podstawa monitorowania zdrowia każdego sportowca. Jak często należy je wykonywać i jakie parametry kontrolować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także dowiesz się, jak przygotować się do badań, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM