Dieta sportowca

Czy sportowcy powinni suplementować wapń?

Autor: Izabela Grabowska   |   20 grudnia, 2024
Suplementacja_wapnia_cover 1

Wapń jest składnikiem mineralnym, który występuje w diecie w największej ilości. Stanowi 1,5-2% masy ciała dorosłego człowieka. Około 99% znajduje się w kościach i zębach, pełniąc funkcję strukturalną i funkcjonalną. Kość jest dynamiczną tkanką, podlegającą ciągłemu procesowi przebudowy. Każdego dnia ok. 1000 mg szkieletowego wapnia ulega wymianie. Pozostała część wapnia (ok. 1%), rozmieszczona jest w płynach wewnątrz- i zewnątrzkomórkowych, wykorzystywana  przez organizm do funkcji metabolicznych, w tym do pracy mięśni.  

Spis treści:

  1. Jaka jest rola wapnia w organizmie?
  2. Jakie są konsekwencje nieprawidłowej podaży wapnia?
  3. Źródła wapnia w diecie
  4. Ile wapnia potrzebują sportowcy?

Jaka jest rola wapnia w organizmie? 

Wapń, poza tym, że jest budulcem kości i zębów, pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, w tym m.in.: 

  • jest przekaźnikiem wewnątrzkomórkowym – odpowiada za prawidłową pobudliwość synaps nerwowo-mięśniowych, 
  • uczestniczy w reakcji skurczowo-rozkurczowej mięśni gładkich oraz mięśnia sercowego – wpływa na częstość uderzeń, jak i na objętość wyrzutową serca, 
  • utrzymuje prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, 
  • jest jednym z czynników krzepnięcia krwi – aktywuje czynniki przekształcające protrombinę w trombinę, 
  • bierze udział w procesach odpornościowych i regeneracyjnych, 
  • reguluje proces termoregulacji.

Aby powyższe funkcje mogły być zachowane, niezbędna jest odpowiednia podaż wapnia z dietą i optymalne stężenie tego pierwiastka we krwi.  

Sprawdź także: Fosfor i jego rola w organizmie

Jakie są konsekwencje nieprawidłowej podaży wapnia? 

Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia w diecie może powodować negatywne skutki. Jednakże nawet długotrwały niedobór tego pierwiastka przez lata może nie dawać żadnych negatywnych objawów. Dopiero w późniejszym wieku okazuje się, że masa i gęstość kości została zaburzona. Konsekwencją przewlekłych niedoborów wapnia u dzieci jest krzywica, a u osób dorosłych – osteomalacja i zwiększone ryzyko osteoporozy.

Do innych objawów niedoboru tego pierwiastka, należą: 

  • łamliwość kości, psujące się zęby, 
  • nadmierna pobudliwość mięśni do skurczu, 
  • ból mięśni i stawów oraz mrowienie kończyn, 
  • zaburzenia krzepnięcia krwi i rytmu serca, krwotoki z nosa, 
  • niedociśnienie tętnicze krwi,  
  • stany depresyjne, drażliwość i bezsenność. 

Osobami szczególnie narażonymi na niedobory wapnia są sportowcy, którzy: 

  • spożywają małe ilości produktów zawierających wapń, w tym niewystarczające ilości produktów mlecznych i/lub fortyfikowanych wapniem roślinnych produktów nabiałowych, 
  • stosują dietę wegetariańską, w tym wegańską bez lub z ograniczoną ilością produktów fortyfikowanych wapniem,  
  • spożywają dużą ilością produktów zawierających szczawiany (m.in. zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe), które wiążą się z wapniem i utrudniają jego wchłanianie w jelitach, 
  • mają niezdiagnozowane lub źle leczone choroby przewodu pokarmowego, które mogą wpływać na wchłanianie wapnia, 
  • stosują diety eliminacyjne i inne restrykcje dietetyczne nie dostarczając wystarczającej ilości składników pokarmowych w okresach dużego obciążenia treningowego.  

Przeczytaj też: Niedobory witamin i składników mineralnych u sportowców

Przy normalnym żywieniu nie występuje hiperkalcemia (zbyt wysokie stężenie wapnia we krwi). Może jednak pojawić się przy stosowaniu preparatów farmaceutycznych zawierających duże ilości wapnia (powyżej 3-4 g/dobę).

Nadmierna podaż wapnia może powodować, m.in.: 

  • zaparcia, nudności i bóle głowy,  
  • senność, brak apetytu,  
  • zaburzenia hormonalne,  
  • zwapnienie naczyń,  
  • kamicę nerkową, wapnicę oraz niewydolność nerek. 

W celu kontroli, monitorowania i diagnostyki niedoborów lub nadmiaru wapnia w organizmie, wykonuje się oznaczenie stężenia tego pierwiastka we krwi.  

wybierz swój pakiet baner alab sport

Źródła wapnia w diecie 

Dorosły człowiek przyswaja średnio 30% wapnia dostarczanego z pokarmem – wyjątek stanowią kobiety w ciąży (50%) oraz dzieci (60%).  Przyswajalność wapnia dostarczanego z pokarmem zależy od wielu czynników, takich jak: regulacja hormonalna, rozpuszczalność spożytych związków wapnia, obecność kwasów organicznych i licznych aminokwasów zwiększających absorpcję oraz inhibitorów (kwas szczawiowy i fitynowy), które hamują wchłanianie przez tworzenie z wapniem nierozpuszczalnych kompleksów.

Do czynników zwiększających wchłanianie wapnia należą również laktoza, niektóre aminokwasy, witamina D i fosfopeptydy z mleka. Dlatego też najbogatszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i jego przetwory. Znaczące ilości tego składnika zawierają konserwy rybne spożywane wraz z ościami. Niektóre produkty pochodzenia roślinnego także zawierają znaczne ilości wapnia (tabela 1). 

Tabela 1. Źródła wapnia w diecie 

Suplementacja_wapnia__infografika_1

Ile wapnia potrzebują sportowcy? 

Obecnie nie stwierdza się większego zapotrzebowania na wapń u sportowców i innych osób podejmujących regularną aktywność fizyczną. Zalecenia spożycia są takie same, jak dla populacji ogólnej (tabela 2). Aby zadbać o prawidłowy stan kości, poza odpowiednią podażą wapnia, niezbędne są również ćwiczenia siłowe oraz dieta dostarczająca optymalną ilość energii, a także odpowiednia podaż witaminy D3.

W sytuacji niewystarczającego spożycia wapnia, w pierwszej kolejności zaleca się wprowadzenie do jadłospisu większej ilości produktów bogatych w ten składnik oraz odpowiednią podaż energii. Wydaje się, że optymalną dietą, pod kątem gospodarki wapniowej jest dieta laktoowowegetariańska – dieta wegetariańska wykluczająca mięso, ryby i owoce morza. Suplementacja wapnia jest rekomendowana tylko w wypadku leczenia osteopenii i osteoporozy. 

Tabela 2. Normy żywienia a wapń 

suplementacja wapnia infografika 2

Dowiedz się więcej: Sód a wysiłek fizyczny

Piśmiennictwo: 

  1. Frączek B., Krzywański J., Krysztofiak H. (red.). Dietetyka Sportowa, wyd. PZWL, 2019 
  1. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (red). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, 2020 
  1. https://www.ais.gov.au/nutrition/supplements/group_a#calcium 

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Slow jogging to alternatywa dla klasycznego biegania, która pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia. Sprawdź, na czym polega slow jogging, jak zacząć oraz jakie efekty zdrowotne można dzięki niemu osiągnąć.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Sport dla dzieci – jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, wpływając na ich zdrowie, kondycję i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego sport jest ważny oraz jak wybrać odpowiednie zajęcia dla swojego dziecka, uwzględniając jego wiek, zainteresowania i temperament.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak często osoby uprawiające sport powinny wykonywać badania krwi?

Regularne badania krwi to podstawa monitorowania zdrowia każdego sportowca. Jak często należy je wykonywać i jakie parametry kontrolować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także dowiesz się, jak przygotować się do badań, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM