Trening sportowy

Czy warto trenować CrossFit?  

Autor: Szymon Gutowski, fizjoterapeuta   |   9 lutego, 2025
crossfit cover

CrossFit to popularna forma treningu o wysokiej intensywności, która w ostatnich latach podbiła świat. Od momentu jego stworzenia przez Grega Glassmana w 2000 roku w USA, popularność tej metody wzrosła lawinowo, szczególnie w ostatniej dekadzie. CrossFit, pierwotnie zaprojektowany jako system treningowy dla zawodów wymagających wyjątkowej sprawności fizycznej i siły mięśniowej – takich jak policjanci, strażacy czy żołnierze sił specjalnych – szybko znalazł zwolenników również wśród ludności cywilnej. 

CrossFit pomaga poprawić kondycję, siłę, wytrzymałość i sylwetkę. Dzięki swojej wszechstronności i skuteczności CrossFit zyskał uznanie wśród osób o różnym poziomie sprawności, niezależnie od wykonywanego zawodu. Jednak dynamiczny rozwój tej dyscypliny niesie ze sobą nie tylko korzyści, ale również potencjalne ryzyko, takie jak możliwość urazów. 

W niniejszym artykule przyjrzymy się zarówno zaletom, jak i wyzwaniom związanym z uczestnictwem w CrossFit – od jego wpływu na zdrowie i sprawność fizyczną po kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa tej formy aktywności. 

Spis treści:

  1. CrossFit – jak wygląda trening?
  2. CrossFit i korzyści zdrowotne
  3. CrossFit a kontuzje
  4. Wskazówki do treningu typu CrossFit
  5. Crossfit – podsumowanie

CrossFit – jak wygląda trening? 

CrossFit został opracowany jako podstawowy program siłowy i kondycyjny. Celem CrossFit jest optymalizacja ogólnej sprawności fizycznej. Jedną z głównych cech tego treningu jest szybkość i powtarzalność ćwiczeń, podczas gdy czas regeneracji między seriami jest ograniczony lub nie ma go wcale. 

Struktura treningu CrossFit może się różnić w zależności od:

  • indywidualnej kondycji sportowca,
  • miejsca treningu,
  • intensywności,
  • czasu trwania,
  • formy organizacyjnej,
  • złożoności.

Zazwyczaj każda sesja treningowa trwa około godziny i składa się ze specjalnej rozgrzewki, treningu siłowego i/lub umiejętności, zaprogramowanego treningu siłowego lub kondycyjnego trwającego 10–30 minut i zakończonego ćwiczeniami wyciszającymi i/lub poprawiającymi mobilność .  

Trening CrossFit składa się z różnych ćwiczeń i powinien umożliwić opanowanie różnych zadań fizycznych, np. podnoszenie ciężarów olimpijskich, wspinaczkę po linie czy przenoszenie dużych ciężarów na duże odległości, a także przygotować do niespodziewanych zadań np. walk lub pożarów.

Program ten, mający na celu poprawę wydajności ruchu, obejmuje różne ruchy funkcjonalne w celu zwiększenia siły mięśni i wydolności krążeniowo-oddechowej.

Do konkretnych trybów ćwiczeń CrossFit należą:  

  • podnoszenie ciężarów siłowych/olimpijskich (np. przysiady, zarzuty, martwy ciąg, wyciskanie na ławce i wyciskanie sztangi),  
  • gimnastyka (np. podciąganie, wypady, unoszenie kolan do łokci, pompki w staniu na rękach, pompki i brzuszki),
  • ćwiczenia aerobowe/kondycjonowanie metaboliczne (np. pływanie, bieganie i wiosłowanie).

Te ruchy ćwiczeń są często wykonywane przez określony czas albo przez maksymalną liczbę powtórzeń, z krótkim lub żadnym odpoczynkiem przy wysokiej intensywności. 

Trening może odbywać się jako trening indywidualny, w parach lub grupowy. Inną popularną formą jest trening w określonym tempie, na przykład wykonywanie ustalonej liczby powtórzeń w każdej minucie (tzw. EMOM – Every Minute On the Minute). 

Przeczytaj też: Trening interwałowy dla początkujących. Co daje i jak robić interwały? 

CrossFit i korzyści zdrowotne 

Niektóre z ostatnich badań wykazały, że trening CrossFit może być skuteczny w poprawie kilku parametrów sprawności fizycznej, takich jak: wytrzymałość, maksymalna wydolność tlenowa (VO2max ), wydolność tlenowa i beztlenowa. Może też pozytywnie wpływać na: skład ciała, siłę, elastyczność, moc i równowagę, BMI, masę tkanki tłuszczowej i obwód talii nie tylko u dorosłych, ale także u nastolatków. 

Dowiedz się więcej: Czym jest badanie kwasu mlekowego i co mówi o twojej wydolności?

Oprócz pozytywnych efektów fizycznych treningu CrossFit, zbadano i stwierdzono również jego wpływ na nastrój i aspekty społeczne. Wykazano między innymi, że trening CrossFit ma pozytywny wpływ na czynniki motywacyjne i poczucie wspólnoty

Jak sugeruje obecny przegląd literatury, osoby doświadczone w CrossFit osiągają lepsze wyniki i większe korzyści w zakresie wydolności tlenowej i mocy beztlenowej niż osoby początkujące. Kiedy sportowiec CrossFit jest zaznajomiony z ruchami, ćwiczeniami i oczekiwaniami programu, skuteczność CrossFit również wzrasta. Aby w pełni skorzystać z możliwości jakie daje CrossFit, najlepiej znaleźć siłownię z programem „On-Ramp”, który zapewnia instruktaż podstawowych ruchów CrossFit, a także certyfikowanych trenerów tej dyscypliny.  

Osoby początkujące mogą doświadczyć mniejszych widocznych „gołym okiem” zmian fizycznych podczas swoich pierwszych treningów, dlatego należy je zachęcać do kontynuowania treningów, by mogły w pełni korzystać z programu ćwiczeń. 

CrossFit a kontuzje

Ze względu na rosnącą popularność CrossFit pojawiają się pytania nie tylko o korzyści, ale też zagrożenia zdrowotne związane z taką formą treningu z medycznego punktu widzenia, zwłaszcza z perspektywy ortopedycznej. 

Wcześniej opublikowane badania wykazały, że częstość występowania kontuzji w CrossFit jest porównywalna lub nieznacznie wyższa niż w pokrewnych sportach, w tym gimnastyce, podnoszeniu ciężarów i trójboju siłowym. Jednak kontuzje barku wydają się być częstsze w CrossFit . 

W jednym z badań wskazuje się, że osoby, które stosowały rutynę CrossFit, były 1,3 razy bardziej narażone na kontuzje i 1,86 razy bardziej narażone na szukanie pomocy lekarskiej niż osoby stosujące tradycyjny program podnoszenia ciężarów.  

Najczęściej występujące urazy dotyczą: 

  • barku (46,4%),  
  • dolnej części pleców (38,3%),  
  • biodra (9,1%). 

Częste są również urazy łokci i nadgarstków.    

Można wymienić trzy ważne czynniki związane z częstością i wskaźnikami częstości występowania urazów w CrossFit: 

  1. Częstotliwość treningów, zwiększona objętość i intensywność treningów.
  2. Doświadczenie w CrossFit.  
  3. Udział w zawodach CrossFit.  

Uznaje się, że na urazy bardziej narażeni są: 

  • początkujący uczestnicy zajęć CrossFit – badania wykazują wyższą częstość występowania urazów u osób początkujących w ciągu pierwszych sześciu miesięcy treningu CrossFit. Dlatego opieka nad początkującymi osobami jest szczególnie ważna, jak również wykonanie wstępnych badań ortopedycznych przed rozpoczęciem treningu CrossFit; 
  • osoby biorące udział w zawodach CrossFit – sugeruje się, że częstsze narażenie na intensywny trening może zwiększać ryzyko urazów. To może tłumaczyć, dlaczego osoby z większym doświadczeniem w CrossFicie częściej doznają kontuzji – mają zazwyczaj zarówno większą częstotliwość, jak i objętość treningów w porównaniu do amatorów,  w szczególności podczas przygotowania do zawodów lub w ich trakcie. 

Wskazówki do treningu typu CrossFit 

Sportowcom chcącym trenować CrossFit zaleca się: 

  • sprawdzi kwalifikacje podczas wstępnego badania przeprowadzonego przez lekarza sportowego, biorąc pod uwagę ich aktualny stan fizyczny i historię medyczną, 
  • udział w programie on-ramp (wzajęciach wprowadzających) w partnerskiej siłowni przed rozpoczęciem treningu CrossFit (przyzwyczajenie się do technik/ruchów i intensywności), 
  • trening na profesjonalnej siłowni pod okiem wykwalifikowanych trenerów
  • zwiększać zakres i intensywność ćwiczeń powoli, skalowalnie i ostrożnie, zgodnie z zaleceniami wykwalifikowanego trenera, 
  • zwrócenie szczególnej uwagi na barki i kręgosłup ze względu na rodzaj najczęstszych urazów; dotyczy to zarówno wstępnego badania lekarskiego sportowego lub profilaktycznych badań przesiewowych przeprowadzanych przez lekarzy sportowych zaznajomionych z profilami urazów CrossFit, jak i dostosowania ćwiczeń treningowych do stanu zdrowia i kondycji fizycznej sportowca przez trenerów CrossFit. 
baner_alab_sport_SIŁA

CrossFit – podsumowanie  

CrossFit to forma treningu interwałowego o wysokiej intensywności. Jest porównywalny z innymi programami ćwiczeń o wysokiej intensywności pod względem wskaźników kontuzji i wyników zdrowotnych.

CrossFit, tak jak każdy inny trening o wysokiej intensywności, zwiększa VO2 max , siłę, muskulaturę i wytrzymałość. Przy odpowiednim treningu i stopniowym zwiększaniu intensywności CrossFit może być skuteczną formą ćwiczeń dla zdrowych dorosłych poszukujących zróżnicowanego planu treningowego.

Ryzyko kontuzji w CrossFit jest podobne do ryzyka w innych, porównywalnych sportach, takich jak podnoszenie ciężarów olimpijskich, trójbój siłowy i gimnastyka, i niższe niż w sportach kontaktowych, takich jak rugby. Urazy stawu barkowego, obręczy barkowej i kręgosłupa są dominujące w CrossFit i wymagają szczególnej uwagi ze strony lekarzy i trenerów. W szczególności obejmuje to fachowe instrukcje dla początkujących w CrossFit, a także wstępne badanie ortopedyczne przed rozpoczęciem treningu CrossFit.

Zaangażowanie dobrze wykształconych trenerów koreluje ze zmniejszonym wskaźnikiem kontuzji. ​​Z tego powodu zaleca się, aby początkujący ukończyli specjalny program z powolnym zwiększaniem obciążenia i instrukcjami podstawowych technik CrossFit. W CrossFit wcześniejsze urazy również zwiększają ryzyko ponownego urazu, co jest zgodne z wynikami innych badań dotyczących urazów związanych ze sportem i należy to również wziąć pod uwagę.   

Bibliografia 

  1. Wagener S, Hoppe MW, Hotfiel T, Engelhardt M, Javanmardi S, Baumgart C, Freiwald J. CrossFit® – Development, Benefits and Risks. Sportorthopa¨die-Sporttraumatologie. 2020 Sep;36(3):241–9. doi: 10.1016/j.orthtr.2020.07.001. Epub 2020 Sep 4. PMCID: PMC7473349. 
  1. Meyer J, Morrison J, Zuniga J. The Benefits and Risks of CrossFit: A Systematic Review. Workplace Health Saf. 2017 Dec;65(12):612-618. doi: 10.1177/2165079916685568. Epub 2017 Mar 31. PMID: 28363035.\ 
  1. Beato, M., & współpracownicy. (2020). Injury risk and injury incidence rates in CrossFit: A brief review. *Journal of Sports Medicine and Physical Fitness 
PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak obniżyć poziom triglicerydów? Rola aktywności fizycznej

Wysokie trójglicerydy to poważny czynnik ryzyka chorób serca. Sprawdź, co podnosi ich poziom, jakie niesie to za sobą konsekwencje i jak za pomocą prostych zmian w stylu życia, diety i regularnej aktywności fizycznej możesz je skutecznie obniżyć!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Pompki — co dają i jak robić je poprawnie?

Pompki to jedno z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak wykonywać je prawidłowo, jakie mięśnie angażują różne warianty i jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki regularnym treningom pompek!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Kofeina jako środek zwiększający wydolność u sportowców

Kofeina to jedna z najpopularniejszych substancji wspomagających wysiłek fizyczny. Sprawdź, jak działa na organizm sportowca, w jakich dawkach jest najskuteczniejsza i czy jej stosowanie jest bezpieczne i legalne w świecie sportu.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM