Porady sportowe

Aktywność fizyczna wiosną – jak i jakie treningi rozpocząć na świeżym powietrzu?

Autor: Szymon Gutowski, fizjoterapeuta   |   13 kwietnia, 2025
aktywnosc_fizyczna_wiosna_cover

Nowoczesne technologie i szybka urbanizacja bez wątpienia przyniosły nam wiele udogodnień. Jednak w ich cieniu rozwinęły się problemy, których nie sposób już ignorować: siedzący tryb życia, choroby metaboliczne, depresja i trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. Te zjawiska nie tylko wpływają na jakość naszego życia, ale i coraz bardziej obciążają globalną gospodarkę. Na szczęście, obecnie, pojawia się coraz więcej inicjatyw zachęcających do ruchu na świeżym powietrzu – i to nie bez powodu. Wiosna to idealny moment, by dołączyć do tego ruchu! Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zacząć się ruszać właśnie teraz i jakie formy treningu wybrać, by czerpać maksimum korzyści dla ciała i dla umysłu. Dowiesz się również, jak przygotować się do wiosennych treningów i od czego zacząć.

Spis treści:

  1. Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?
  2. Najlepsze sporty wiosenne – jaką aktywność wybrać?
  3. Podsumowanie

Dlaczego warto ćwiczyć na świeżym powietrzu?

Aktywność fizyczna sama w sobie niesie ze sobą liczne korzyści dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednym z czynników, który może znacząco wpływać na te korzyści, jest środowisko, w którym ćwiczymy. Coraz więcej badań pokazuje, że otoczenie naturalne – w przeciwieństwie do zabudowanego, miejskiego – wzmacnia pozytywne efekty treningu.

W 2003 roku wprowadzono termin green exercise – czyli aktywność fizyczna w obecności natury. Coraz więcej dowodów wskazuje, że ćwiczenia wykonywane w naturalnym środowisku – na świeżym powietrzu – mają przewagę nad tymi w pomieszczeniach lub w zabudowanym otoczeniu. Oto niektóre korzyści:

  • Profilaktyczne, zapobiegawcze i lecznicze działanie wobec wielu schorzeń, m.in. niedoboru witaminy D, stwardnienia rozsianego, osteoporozy czy krótkowzroczności, mniejszenie ryzyka chorób układu krążenia, zespołu metabolicznego, niektórych nowotworów, a także zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęki.
  • Zmiany fizjologiczne: poprawiają częstość akcji serca i ciśnienie krwi, zwiększają aktywność przywspółczulnego układu nerwowego (mierzona m.in. przez zmienność rytmu serca – HRV), obniżają poziom hormonów stresu: kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny.
  • Zdrowie psychiczne. Ćwiczenia w zieleni przyczyniają się do poprawy nastroju i samopoczucia szybciej niż te wykonywane w pomieszczeniach.
  • Pozytywny wpływ na emocje – zarówno te negatywne (zmniejszenie napięcia, złości czy smutku), jak i pozytywne (wzrost energii, przyjemności z ruchu).
  • Wsparcie procesu rehabilitacji.
Wskazówka: nie możesz się zmotywować do ćwiczeń? To właśnie najlepszy moment!
Jeśli dotąd trudno było Ci się zmobilizować do regularnej aktywności, wiosna i świeże powietrze mogą zdziałać cuda. Zacznij teraz – a z dużym prawdopodobieństwem zostaniesz z ruchem na dłużej. Gdy organizm przyzwyczai się do wysiłku w przyjemnych warunkach, łatwiej będzie Ci kontynuować treningi również jesienią i zimą – nawet w pomieszczeniach.

Green exercise ma silne działanie motywujące – daje większą przyjemność, pozwala się odprężyć i oderwać od codziennych obowiązków. Co więcej, wiele osób postrzega taki trening jako lżejszy. Dzięki temu zapominasz, czym jest „zmuszanie się” do ćwiczeń – po prostu chcesz się ruszać. A gdy ciało i umysł przyzwyczają się do regularnego ruchu, trudno będzie z tego zrezygnować.

Najlepsze sporty wiosenne – jaką aktywność wybrać?

Wiosna to idealny moment, by wprowadzić ruch do codzienności. Niezależnie od poziomu zaawansowania czy wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. W badaniach dotyczących wpływu zielonych ćwiczeń na zdrowie najczęściej pojawiają się aktywności aerobowe, takie jak bieganie, marsz czy jazda na rowerze. Często łączy się je również z treningiem siłowym (np. za pomocą taśm oporowych), ćwiczeniami równowagi czy treningiem funkcjonalnym.

Oto kilka propozycji, które warto rozważyć tej wiosny:

Bieganie wiosną – jak zacząć i na co zwrócić uwagę?

Jeśli masz motywację i chcesz rozpocząć przygodę z bieganiem – świetnie! Zanim jednak założysz sportowe buty i ruszysz na trasę, warto sprawdzić, czy Twój organizm jest na to gotowy. Pomogą w tym dwa kroki:

  1. Wykonaj podstawowe badania krwi. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym biegaczem, czy dopiero planujesz rozpocząć swoją przygodę z tym sportem – warto znać stan swojego organizmu. Pierwszym krokiem może być wykonanie podstawowych badań krwi. Zapytaj lekarza, które parametry – biorąc pod uwagę Twoją indywidualną sytuację – warto skontrolować na początek.

    Możesz też skorzystać z gotowych zestawów badań. Przygotowaliśmy specjalny Pakiet Biegacza, który pozwalają na analizę i monitorowanie kluczowych parametrów organizmu podczas tego rodzaju aktywności. 
  2. Skonsultuj się z lekarzem i fizjoterapeutą. Profesjonalna konsultacja pomoże określić, czy Twoje ciało jest gotowe na bieganie. Fizjoterapeuta sprawdzi zakres ruchu, siłę mięśni i wzorce ruchowe, a w razie potrzeby pomoże Ci zaplanować bezpieczny i skuteczny program treningowy – od pierwszego kroku po kolejne kilometry.
baner_alab_sport_biegacza

Pamiętaj, o dobraniu odpowiedniego obuwia, rozgrzewce i nawodnieniu.

Jazda na rowerze wiosną – korzyści dla zdrowia

Jeżeli natomiast fascynuje cię jazda na rowerze, świetnie! Jazda na świeżym powietrzu to nie tylko doskonały trening dla nóg i układu krążenia, ale także przyjemność z przemieszczania się wśród zieleni i natury.

Zanim jednak ruszysz w trasę, warto podejść do tematu świadomie i odpowiedzialnie. Podstawowe zasady przygotowania są podobne jak w przypadku biegania:

  1. Sprawdź, czy Twój organizm jest na to gotowy. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z jazdą na rowerze, czy planujesz zwiększyć intensywność treningów – warto sprawdzić, czy Twój organizm jest na to przygotowany. Dobrym punktem wyjścia są badania krwi. Morfologia, ferrytyna, glukoza, hormony tarczycy czy markery wątrobowe pomogą ocenić ogólny stan zdrowia i tolerancję wysiłku fizycznego. Aby nie tworzyć listy badań na własną rękę, poproś specjalistę o skierowanie na odpowiednie badania. Możesz też skorzystać z gotowych pakietów ALAB sport: PAKIET ROWERZYSTY. Do wykonania tych badań W ALAB nie potrzebujesz skierowania od lekarza.
  2. Skonsultuj się z lekarzem i fizjoterapeutą. Po otrzymaniu wyników warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni Twoją gotowość do treningu i pomoże dobrać odpowiednią intensywność ćwiczeń. Dzięki temu unikniesz przeciążeń, zadbasz o zdrowie i zaczniesz trening ze spokojną głową.

Nordic walking – wiosenne spacery

Nordic walking, czyli marsz z kijkami, to aktywność idealna na wiosnę – dostępna dla osób w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności. Choć wygląda niepozornie, potrafi zaangażować nawet 90% mięśni ciała i jest bardzo efektywna.

Od czego zacząć? Podobnie jak w przypadku innych form aktywności, warto zacząć od podstaw: wykonaj badania parametrów krwi oraz skonsultuj się ze specjalistą. To da Ci pewność, że organizm jest gotowy do wysiłku, a Ty – możesz cieszyć się ruchem bez obaw o zdrowie.

A potem? Chwyć za kijki i… w drogę! Parki, leśne ścieżki, nadmorskie bulwary – każda zielona przestrzeń nadaje się idealnie. Nordic walking to połączenie ruchu, natury i relaksu w najlepszym możliwym wydaniu. 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już masz ochotę chwycić za kijki, rower albo po prostu sportowe buty – tym bardziej że wybór terenów do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu jest ogromny: lasy, parki, wybrzeża, tereny wiejskie, lokalne ścieżki i zieleńce. A jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie – może już teraz możesz korzystać ze sportów wodnych, na które w Polsce trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Nie zapomnij tylko o przygotowaniu fizycznym. Jeśli planujesz nową aktywność, wracasz do ruchu po dłuższej przerwie albo masz choroby przewlekłe lub przebyte urazy – skonsultuj się z lekarzem. Każdemu też polecamy wykonać pierwsze treningi pod okiem specjalisty, który pomoże Ci dobrze wystartować i zaplanować bezpieczny progres.

A potem? Cała wiosna może być Twoja – pełna ruchu, świeżego powietrza i dobrego samopoczucia. Powodzenia!

Bibliografia:

1. Noseworthy M, Peddie L, Buckler EJ, Park F, Pham M, Pratt S, Singh A, Puterman E, Liu-Ambrose T. The Effects of Outdoor versus Indoor Exercise on Psychological Health, Physical Health, and Physical Activity Behaviour: A Systematic Review of Longitudinal Trials. Int J Environ Res Public Health. 2023 Jan 17;20(3):1669. doi: 10.3390/ijerph20031669. PMID: 36767034; PMCID: PMC9914639.

2. Noseworthy M, Peddie L, Buckler EJ, Park F, Pham M, Pratt S, Singh A, Puterman E, Liu-Ambrose T. The Effects of Outdoor versus Indoor Exercise on Psychological Health, Physical Health, and Physical Activity Behaviour: A Systematic Review of Longitudinal Trials. Int J Environ Res Public Health. 2023 Jan 17;20(3):1669. doi: 10.3390/ijerph20031669. PMID: 36767034; PMCID: PMC9914639.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Kofeina dla sportowców – fakty i mity

Kofeina od lat budzi kontrowersje wśród sportowców. Czy poprawia wydolność? Czy jest bezpieczna? Rozwiewamy mity i przedstawiamy fakty na temat jej wpływu na organizm.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Slow jogging to alternatywa dla klasycznego biegania, która pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia. Sprawdź, na czym polega slow jogging, jak zacząć oraz jakie efekty zdrowotne można dzięki niemu osiągnąć.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM