Diagnostyka sportowa

Test Coopera dla pływaków – co to jest i na czym polega?  

Autor: Paulina Górska   |   25 stycznia, 2025
człowiek płynie w wodzie

Test Coopera dla pływaków to popularne narzędzie oceny wydolności fizycznej, które pozwala monitorować postępy w treningach i dostosować je do indywidualnych potrzeb. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polega Test Coopera, jak go przeprowadzić oraz jak interpretować wyniki, aby zoptymalizować swoje przygotowanie do pływackich wyzwań.  

Spis treści:

  1. Test Coopera – co to jest? Geneza i zastosowanie
  2. Test Coopera a pływanie – analiza wyników
  3. Zalety i graniczenia Testu Coopera dla pływaków
  4. Rola badań diagnostycznych w ocenie stanu zdrowia osób trenujących pływanie

Test Coopera – co to jest? Geneza i zastosowanie 

Test Coopera został opracowany w 1968 roku. Jego autorem jest Kenneth Henry Cooper – amerykański fizjolog i lekarz odpowiedzialny za przygotowywanie programów kondycyjnych dla kosmonautów NASA w latach 70. XX wieku i uznawany za twórcę aerobiku.  

Co to jest Test Coopera? Uznaje się go za jedną z najlepszych metod oceny kondycji fizycznej. W prosty sposób, bez użycia specjalistycznego sprzętu pozwala oszacować wytrzymałość krążeniowo-oddechową.  

Test Coopera często wykorzystuje się wśród biegaczy (zarówno rekreacyjnych, jak i wyczynowych), choć bieganie nie jest jedyną dyscypliną sportową, w której można go użyć. Kenneth Henry Cooper stworzył również tabele do testu pływackiego, marszowego i kolarstwa.  

Dlaczego warto stosować Test Coopera również w pływaniu? Jest to prosta i szybka metoda na ocenę kondycji fizycznej pływaka. Polega na nieprzerwanym płynięciu stylem dowolnym przez 12 minut. Po tym czasie następuje koniec testu i zostaje zmierzony dystans (z dokładnością do 25 metrów). Interpretuje się go zgodnie z tabelą przeznaczoną do testu pływackiego (przy uwzględnieniu wieku i płci danej osoby). 

Test Coopera a pływanie – analiza wyników 

Jak interpretować wyniki Testu Coopera? Przepłynięty dystans porównuje się z danymi zamieszczonymi w tabeli służącej do testu pływackiego. Pozwala ona na ocenę wyniku według pięciu kategorii: 

  • bardzo dobrze, 
  • dobrze, 
  • średnio,  
  • źle,  
  • bardzo źle.  

Przykładowo, jeśli mężczyzna należący do grupy wiekowej 20-29 lat przepłynie 625 metrów (lub więcej) ocenia się jego wynik jako bardzo dobry. Z kolei, gdy uda mu się przepłynąć 350 metrów (lub mniej) mówi się o bardzo złym wyniku. Na tej podstawie można stwierdzić, jaka jest kondycja fizyczna danej osoby. 

Jak poprawić wyniki Testu Coopera? Warto skupić się na: 

  • regularnym pływaniu długich dystansów w średnim tempie – taki trening będzie miał korzystny wpływ na wydolność tlenową; 
  • pływaniu w określonym tempie; 
  • poprawie techniki pływania; 
  • połączeniu treningów pływackich z ćwiczeniami fizycznymi, które wzmacniają mięśnie nóg i górnej części ciała; 

Przy czym należy zaznaczyć, że są to tylko ogólne wskazówki. Aby poprawić kondycję fizyczną, należy skonsultować je z trenerem, który ustali indywidualny plan treningowy.  

Zalety i ograniczenia Testu Coopera dla pływaków 

Jakie są zalety i ograniczenia Testu Coopera? 

Zalety: 

  • prostota i łatwość wykonania; 
  • ocena wydolności tlenowej zarówno w przypadku amatorów, jak i zawodowych sportowców; 
  • łatwość porównywania wyników między różnymi pływakami. 

Ograniczenia: 

  • zmienność wyników w zależności od techniki – osoby, które mają lepszą technikę pływania, mogą przepłynąć dłuższy dystans, choć ich wydolność tlenowa jest podobna do pływaków, którzy uzyskali gorsze wyniki; 
  • brak uwzględnienia różnych stylów pływackich; 
  • zależność od warunków zewnętrznych (np. temperatury wody w basenie); 

Test Coopera może być użytecznym narzędziem w ocenie ogólnej wytrzymałości tlenowej, ale dla bardziej precyzyjnej oceny wydolności pływaków warto łączyć go z innymi testami i metodami. 

Rola badań diagnostycznych w ocenie stanu zdrowia osób trenujących pływanie 

Należy pamiętać, że na kondycję fizyczną, którą ocenia się m.in. Testem Coopera, wpływają różne czynniki. Liczą się nie tylko warunki, w jakich przeprowadza się test czy ilość i jakość treningów. Duże znaczenie ma również stan zdrowia, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych. 

Jednym z podstawowych badań laboratoryjnych pomocnych w ocenie stanu zdrowia osób trenujących pływanie jest morfologia krwi. Służy ona ilościowej i jakościowej ocenie komórek krwi. Pozwala wykryć m.in. anemię, która może powodować bóle i zawroty głowy, ciągłe zmęczenie i senność, a tym samym przyczyniać się do pogorszenia wyników sportowych.  

Zobacz artykuł na naszym blogu: Anemia a sport. Czy niedobór żelaza wpływa na wydolność fizyczną?  

Oprócz morfologii krwi warto pomyśleć nad innymi badaniami diagnostycznymi, które pomagają w analizie i monitorowaniu kluczowych dla organizmu parametrów przy amatorskiej lub wyczynowej aktywności fizycznej. Mowa tu m.in. o oznaczeniu poziomu ferrytyny, wybranych elektrolitów (magnezu, potasu, sodu) czy hormonów.

pakiet badań pływak alab sport baner

Wyniki Testu Coopera pomagają w monitorowaniu postępów treningowych oraz dostosowywaniu planu treningowego. Jeśli rozważasz intensywniejszy trening pływacki lub start w zawodach, warto przeprowadzić Test Coopera, aby lepiej poznać swoje możliwości fizyczne. Jednak pamiętaj, że to nie wszystko – istotne są również kompleksowe badania diagnostyczne, które oceniają ogólny stan zdrowia, pracę serca czy układu oddechowego.  

opieka merytoryczna: lek. Kacper Staniszewski

Bibliografia: 

  1. https://kiero.net/downloads/pomiary/test_Coopera.pdf (dostęp: 09.01.2025) 
  1. Bandyopadhyay, Amit. „Validity of Cooper’s 12-minute run test for estimation of maximum oxygen uptake in male university students.” Biology of sport 32.1 (2015): 59-63. 
  1. Snyder, B. J., & Kivlin, J. E. (2015). „Physical fitness tests and assessments for the competitive swimmer”. International Journal of Exercise Science, 8(1), 10-19. 
PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Dieta wegetariańska w sporcie

Coraz więcej sportowców wybiera dietę wegetariańską. Czy to dobry wybór dla wydolności i zdrowia? Odkryj, jak prawidłowo zbilansować roślinny jadłospis w sporcie.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM