Triathlon to jedna z najbardziej wymagających dyscyplin sportowych. Myślisz od dłuższego czasu o wzięciu udziału w takich zawodach? Nie wiesz, od czego zacząć i jak się przygotować? Może zastanawiasz się, czy jest to forma aktywności fizycznej odpowiednia dla Ciebie? Te i inne informacje znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści:
- Co trzeba wiedzieć o triathlonie i dlaczego warto wziąć w nim udział?
- Czy triathlon jest dla każdego?
- Przygotowania do triathlonu. Ile trwają i od czego zacząć?
- Przygotowanie do triathlonu od zera – 6 wskazówek
- Jak się przygotować do triathlonu? Podsumowanie
Triathlon – co trzeba o nim wiedzieć i dlaczego warto wziąć w nim udział?
Triathlon to trzy dyscypliny sportowe: bieganie, kolarstwo oraz pływanie. Zawodnik zaczyna od pływania, następnie przechodzi w jazdę rowerem, a na koniec biegnie. Wyróżnia się kilka dystansów triathlonu, m.in.:
- sprinterski,
- ironman,
- ultraman,
- długi,
- standardowy (olimpijski).
Jaka jest zaleta triathlonu? Dyscyplina ta angażuje do pracy cały organizm, poprawia siłę, wytrzymałość oraz wydolność. Ale udział w triathlonie to ogromne wyzwanie i próba nie tylko fizyczna, ale też psychiczna. Dlatego właśnie należy się do niego odpowiednio przygotować.
Ile trwa triathlon?
Czas trwania triathlonu jest różny, wszystko zależy od jego rodzaju. Dla porównania czas trwania triathlonu olimpijskiego zajmuje min. 2 godziny. Z kolei dystans ironman, który jest znacznie dłuższy (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze, 42 km biegu), to czas min. 8 godzin.
Czy triathlon jest dla każdego?
Zadajesz sobie pytanie, czy tak duży wysiłek jest zdrowy? Naukowcy twierdzą, że tak! Udział w triathlonie może poprawić ogólny stan zdrowia, a także dać większe szanse na utrzymanie formy fizycznej w starszym wieku.
Ale czy jest to dla każdego? Teoretycznie tak. Jednak lekarz sportowy może zabronić udziału w triathlonie osobom z problemami kardiologicznymi, urazami kręgosłupa lub z innymi kontuzjami.
Przygotowania do triathlonu. Ile trwają i od czego zacząć?
Jeżeli masz już pewność, że bierzesz udział w triathlonie, zacznij przygotowania. Pierwsze treningi najlepiej rozpocząć 6 miesięcy przed startem. Ale jeśli od dłuższego czasu dbasz o aktywność fizyczną (biegasz, pływasz i ćwiczysz mniej więcej 2-3 razy w tygodniu), możesz rozpocząć przygotowania około 3 miesiące przed startem.
Przygotowania do triathlonu warto zacząć od kontroli stanu zdrowia. Najważniejszym krokiem są badania lekarskie, ponieważ zobrazują one kondycję Twojego organizmu przed rozpoczęciem treningów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego stroju, obuwia oraz sprzętu.
Zanim zaczniesz przygotowania do triathlonu, zrób kompleksowe badania
Badania lekarskie są podstawą przed rozpoczęciem treningów. Ale jakie badania warto zrobić? Do testów laboratoryjnych, które pomagają określić stan zdrowia, należą między innymi:
- morfologia krwi,
- poziom elektrolitów (sód, potas, magnez),
- stężenie d-dimmerów,
- stężenie glukozy,
- białko C-reaktywne,
- kreatynina/eGFR,
- żelazo,
- lipidogram,
- kwas moczowy,
- stężenie wapnia i fosforu,
- stężenie kinazy kreatynowej,
- badanie ogólne moczu,
- mikroskopowy osad moczu,
- stężenie witaminy D3,
- witamina B12,
- hormony tarczycy,
- pomocniczo, jeżeli takie badania zaleci lekarz, można zbadać też inne hormony, w tym między innymi: LH, kortyzol, FSH, estradiol, DHEA-S, testosteron, insulina, IGF-, a także białko SHGB,
- próby wątrobowe,
- kwas foliowy,
- stężenie albuminy,
- stężenie transferyny,
- IL-6.
Wymienione badania przedstawią ogólny stan zdrowia, a także sprawdzą funkcjonowanie narządów takich jak: nerki, wątroba, tarczyca, kości, mięśnie i serce. Wykluczą też niebezpieczne stany zapalne w organizmie. Wyniki pokażą także, czy poziom witamin oraz elektrolitów jest prawidłowy. Dzięki tym badaniom można określić również tolerancję wysiłku.
Liczba badań do wykonania Cię przytłacza? Aby żadnego z nich nie pominąć, sprawdź pakiety badań przygotowane dla sportowców w odpowiedniej dyscyplinie. Jeżeli chcesz wziąć udział w triathlonie, możesz wybrać WYTRZYMAŁOŚĆ – pakiet badań dla sportowców – ALAB sport.
Przygotowanie do triathlonu od zera – 6 wskazówek
- Nie zapomnij o odpowiednim odżywianiu w trakcie treningu, przed startem oraz po zakończonych zawodach.
- Zanim rozpoczniesz treningi, zorientuj się, kiedy i gdzie odbywają się zawody. Pamiętaj, aby się na nie zapisać.
- Przed samymi zawodami sprawdź stan Twojego sprzętu, żeby uniknąć niemiłej niespodzianki.
- Zaplanuj swoje treningi, wyznacz sobie cel.
- Nie zapominaj o odpoczynku. Sen to podstawa odpowiedniej regeneracji organizmu.
- Nie zrażaj się, początki zawsze są trudne. Czerp z tego przedsięwzięcia jak największą przyjemność.
Jak się przygotować do triathlonu? Podsumowanie
Chcesz w odpowiedzialnie wziąć udział w triathlonie? Zapamiętaj kilka podstawowych zasad:
- wykonaj odpowiednie badania lekarskie (warto powtarzać je cyklicznie, monitorować stan zdrowia oraz postępy),
- odpowiednio wcześnie rozpocznij treningi,
- zaopatrz się w odpowiedni strój, buty oraz sprzęt.
Dzięki temu nic Cię nie zaskoczy na trasie triathlonu. Pamiętaj także o nastawieniu psychicznym, ponieważ najważniejsze jest czerpanie przyjemności oraz satysfakcji z udziału w Twoim pierwszym triathlonie.
Twój pierwszy triathlon na pewno pozostanie na długo w Twojej pamięci. Gratulacje należą Ci się już za samą chęć podjęcia tego wyzwania! Po zakończonych zawodach zalecamy ponowne wykonanie badań, zgodnie z zaleceniami Twojego lekarza, aby sprawdzić Twój stan zdrowia po wysiłku. Życzymy powodzenia!
Autorka: Anna Janus, dietetyczka | Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk
Piśmiennictwo
- Sam SX Wu, Jeremiah J Peiffer, Jeanick Brisswalter, Kazunori Nosaka, Chris R Abbiss „Factors influencing pacing in triathlon”, Open Access J Sports Med. 2014 [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4172046/].
- Raphael Knechtle, Christoph Alexander Rüst, Thomas Rosemann, Beat Knechtle „The best triathletes are older in longer race distances – a comparison between Olympic, Half-Ironman and Ironman distance triathlon”, Springerplus 2014 [https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4176841/].
- Mikołaj Luft „Mój pierwszy triathlon. Część pierwsza – zdrowie” [https://tri-magic.pl/blog/moj-pierwszy-triathlon-czesc-pierwsza-zdrowie].