Dieta sportowca

Dawka witaminy D dla sportowców. Jak dostarczyć odpowiednią ilość witaminy D?

Autor: Zespół ALAB laboratoria   |   8 sierpnia, 2023
witamina d

Dla sportowców każda dawka energii jest na wagę złota. Witamina D, nazywana słoneczną witaminą, odgrywa tu kluczową rolę. Jaka dawka witaminy D jest dostarczana wraz z promieniami słońca? I ile witaminy D dziennie powinny przyjmować osoby aktywne fizycznie w sezonie wiosenno-letnim, a ile w okresie jesienno-zimowym?

Jakie znaczenie ma witamina D dla sportowców?

Znaczenie witaminy D dla sportowców jest badane od dziesięcioleci. Już w latach 20. XX wieku wśród sportowców z powodzeniem zaczęto stosować naświetlanie lampami ultrafioletowymi. Badania przeprowadzone pod koniec lat 40. i w latach 40. XX w. potwierdziło, że metoda ta pozwala poprawić wyniki sportowe od kilku do kilkunastu procent. (sprinterzy o 7,4%, a kolarze – 13%). Dzięki badaniom prowadzonym pod koniec XX w. i na początku XXI w. poznaliśmy z kolei odpowiedź na pytanie, dlaczego witamina D dla sportowców jest taka ważna.

Witamina D a mięśnie

Witamina D wpływa na pracę i regenerację mięśni. Jest zatem niezbędna dla wszystkich rodzajów sportu, w tym sportów wyczynowych i kulturystyki. Działa ona na kilku płaszczyznach.

  1. Stymuluje syntezę białek w komórkach mięśniowych, co przyspiesza ich rozrost. Jest to szczególnie ważne dla sportowców i kulturystów, którzy chcą budować i wzmacniać swoją masę mięśniową.
  2. Wspomaga produkcję kluczowych białek, takich jak miozyna, aktyna i troponina, które są odpowiedzialne za siłę mięśniową. Dzięki temu sportowcy mogą osiągać lepsze wyniki podczas treningów i zawodów.
  3. Stymuluje produkcję białek odpowiedzialnych za transport fosforu i wapnia do komórek mięśniowych. Minerały te wpływają na siłę skurczu mięśni i dostarczają im niezbędnej energii do pracy.
  4. Blokuje produkcję białek, które hamują rozrost mięśni, takich jak miostatyna i PTH (parathormon). Oznacza to, że dzięki witaminie D mięśnie mogą rosnąć bez przeszkód.

Witamina D a testosteron

Nie do przecenienia dla sportowców jest wpływ witaminy D na testosteron, główny męski hormon steroidowy. Hormon ten jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój cech płciowych oraz identyfikację psychoseksualną u mężczyzn. Ale co ważniejsze dla sportowców, testosteron przyspiesza adaptację mięśni do wysiłku fizycznego, poprawiając ich zdolności regeneracyjne. Dlatego też optymalny poziom testosteronu jest niezbędny dla osiągnięcia szczytowej formy sportowej.

Powiązane z tym jest działanie witaminy D, która dzięki obecności swoich receptorów (VDR) w komórkach Leydiga w jądrach męskich, wpływa na produkcję testosteronu. Badania pokazują, że zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie sportowca może przyczynić się do zwiększenia poziomu testosteronu.

Ponadto witamina D działa jako bloker dla aromatazy, hormonu przekształcającego testosteron w estradiol. Zbyt wysoki poziom aromatazy u mężczyzn może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, problemów seksualnych oraz trudności w zakresie zdolności regeneracyjnych, co negatywnie wpłynęłoby na kondycję sportowców. Widzimy zatem, że witamina D jest niezbędna dla osób aktywnie trenujących. Przejdźmy jednak do sedna, czyli pytania, jaka dawka witaminy D może zostać wyprodukowana przez skórę, a jaka powinna zostać dostarczona z pożywieniem.

Dawka witaminy D dostarczana z promieniami UV B

Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, na terenie Polski witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych jedynie w okresie wiosenno-letnim. Pomiędzy kwietniem a wrześniem już ekspozycja na słońce 18% ciała powinna dostarczyć dawkę witaminy D będącej ekwiwalentem 5-10 tys. IU wit. D z suplementu.

Duże badanie obecności witaminy D* we krwi wykazało jednak, że wielu sportowców cierpi na niedobory tej witaminy, a ryzyko ich wystąpienia znacznie wzrasta na wyższych szerokościach geograficznych, zimą i wczesną wiosną oraz podczas uprawiania sportów w pomieszczeniach. Badania innej grupy naukowców doprecyzowują, że jeśli chodzi o polskich sportowców, to aż 81% z nich miała zbyt niski poziom witaminy D**.

Inne badania pokazały, że treningi latem na świeżym powietrzu nie gwarantowały wystarczającego stężenia witaminy D we krwi. U badanych w sierpniu stężenie 25(OH)D we krwi obniżyło się nawet poniżej wartości z marca. Na podstawie tych danych można wyciągnąć wniosek, że u sportowców niedobory mogą występować cały rok. Poziomy witaminy D w organizmie można w prosty sposób oznaczyć dzięki badaniom krwi. Mogą one być podstawą do dalszych działań związanych z likwidowaniem niedoborów.

wybierz swój pakiet baner alab sport

Rola diagnostyki laboratoryjnej w wykrywaniu niedoborów witaminy D

Diagnostyka laboratoryjna pomaga wykrywać niedobory witaminy D w organizmie człowieka. Witamina D, choć jest nazywana „witaminą”, jest w rzeczywistości prohormonem, który wpływa na wiele procesów metabolicznych w naszym ciele. Dlatego też badanie jej poziomu jest tak istotne dla sportowców.

Współczesne metody diagnostyki laboratoryjnej, takie jak spektrometria mas, HPLC czy testy immunochemiczne, umożliwiają precyzyjne określenie stężenia witaminy D w surowicy krwi. Dzięki temu lekarze mogą dokładnie ocenić, czy pacjent ma odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie, czy też wymaga suplementacji. Oznaczenie stężenia witaminy D można wykonać w dowolnym Punkcie Pobrań ALAB. Do wyboru są dwie metody Immunochemiczna i HPLC.

Ile witaminy D dziennie może być dostarczone z pożywieniem?

Dieta może dostarczyć zaledwie 20% potrzebnej dawki witaminy D, większość powinna pokrywać synteza skórna. Niestety w naszej szerokości geograficznej jest ona niewystarczająca, dlatego jej źródłem jest suplementacja.

Dzienne dawki wit. D dla sportowców powinny być dobierane indywidualnie na podstawie badań stężenia 25-OH-D w surowicy krwi, tylko wówczas można dobrać efektywną i bezpieczną jej dawkę. Aktualnie nie opracowano wytycznych dotyczących suplementacji witaminy D wśród sportowców, dlatego należy opierać się na wytycznych dla populacji ogólnej – Guidelines for Preventing and Treating Vitamin D Deficiency: A 2023 Update in Poland.

Podsumowując, w Polsce witamina D przynajmniej częściowo może być wytwarzana w sposób naturalny w okresie wiosenno-letnim, jednak organizm sportowca może potrzebować znacznie wyższej dawki tej witaminy. Wskazówki dotyczące tego, ile witaminy D dziennie potrzebuje Twój organizm i czy występują u Ciebie niedobory, możesz uzyskać po wykonaniu badań krwi i oznaczeniu jej stężenia w surowicy.

Weryfikacja merytoryczna: Agnieszka Kobiela-Mednis, Agata Strukow


Piśmiennictwo

1.*Farrokhyar, F., Tabasinejad, R., Dao, D. i in. Rozpowszechnienie niedoboru witaminy D u sportowców: przegląd systematyczny i metaanaliza. Sport Med 45, 365–378 (2015). https://doi.org/10.1007/s40279-014-0267-6

2.** Dahlquist et al. Journal of the International Society of Sports Nutrition https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/view/EP.2015.0006

3.Pilz S i współ.; Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men, w: Hormon and Metabolic Research, 43(3), s. 223-225, 2011.

4.Matras A, Nowak M, Parol D, Śliż D. Wpływ witaminy D na stężenie testosteronu, kompozycję sylwetki i siłę mięśniową u sportowców – przegląd aktualnych doniesień. Med Sport.; 2018. 34(1(4)):1-7. doi:10.5604/01.3001.0011.6822.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Slow jogging to alternatywa dla klasycznego biegania, która pozwala cieszyć się aktywnością fizyczną bez uczucia zmęczenia. Sprawdź, na czym polega slow jogging, jak zacząć oraz jakie efekty zdrowotne można dzięki niemu osiągnąć.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Sport dla dzieci – jakie zajęcia wybrać dla dziecka?

Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, wpływając na ich zdrowie, kondycję i samopoczucie. Dowiedz się, dlaczego sport jest ważny oraz jak wybrać odpowiednie zajęcia dla swojego dziecka, uwzględniając jego wiek, zainteresowania i temperament.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak często osoby uprawiające sport powinny wykonywać badania krwi?

Regularne badania krwi to podstawa monitorowania zdrowia każdego sportowca. Jak często należy je wykonywać i jakie parametry kontrolować? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a także dowiesz się, jak przygotować się do badań, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM