Trening sportowy

Jak trenować w warunkach hipoksji?

Autor: Izabela Grabowska   |   8 marca, 2025
trening w warunkach hipoksji

Przebywanie oraz trening w warunkach hipoksji znajduje zastosowanie zarówno w sporcie wyczynowym, jak i amatorskim. Stosuje się je również w alpinizmie (jako przygotowanie i aklimatyzacja do wysokości), w medycynie – profilaktyka i wspieranie leczenia różnych jednostek chorobowych, rehabilitacji czy w szkoleniu służb mundurowych.  Ekspozycja organizmu na warunki hipoksji w spoczynku oraz podczas wysiłku fizycznego uruchamia w organizmie liczne procesy adaptacyjne. Zmiany te w znacznej mierze mogą przyczyniać się do poprawy skuteczności tradycyjnych metod treningowych. Dowiedz się więcej o treningu w warunkach hipoksji z naszego artykułu.

Spis treści:

  1. Co to jest hipoksja?
  2. Jak organizm reaguje na niedobór tlenu?
  3. Metody treningu w warunkach hipoksji
  4. Jak ćwiczyć w warunkach hipoksji? Praktyczne wskazówki

Co to jest hipoksja?

Treningi wysokogórskie stały się popularne dzięki XIX Letnim Igrzyskom Olimpijskim organizowanym w Meksyku w 1968 roku. Pierwszy raz w historii igrzysk zawody odbyły się na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Ustanowiono wiele rekordów w różnych dyscyplinach sportu, a trenerzy i naukowcy zaczęli przyglądać się bacznie możliwościom, jakie daje trening na wysokości.

W miarę wzrostu wysokości obniża się ciśnienie parcjalne tlenu w powietrzu (nie jego procentowa zawartość), co prowadzi do zmniejszenia gradientu ciśnień między powietrzem wdychanym a krwią żylną, która dopływa do płuc, co nazywa się stanem hipoksemii. W dalszej kolejności może dojść do hipoksji, czyli niedotlenieniem tkanek.

W kontekście treningu wysokogórskiego wyróżnia się dwa rodzaje hipoksji – hipobaryczną i normobaryczną. Hipoksja hipobaryczna występuje w naturalnym środowisku górskim, kiedy wraz z obniżeniem ciśnienia parcjalnego tlenu w otoczeniu dochodzi do niedotlenienia organizmu. Natomiast hipoksja normobaryczna polega na sztucznym obniżeniu zawartości tlenu we wdychanym powietrzu za pomocą nowoczesnej technologii.

Sprawdź też: Jak przygotować się na sezon narciarski?

Jak organizm reaguje na niedobór tlenu?

Stan hipoksji powoduje wielu zmian w organizmie. Reakcja na niedotlenienie tkanek jest bardzo indywidualna. Poprzez aktywację ponad 100 różnych genów dochodzi, m.in. do:

  • zwiększenia syntezy hormonu erytropoetyny w nerkach, który pobudza produkcję czerwonych krwinek (erytrocytów) w szpiku kostnym,
  • wzrostu stężenia hemoglobiny i tym samym pojemności tlenowej krwi,
  • zmian adaptacyjnych w układzie krążenia – zwiększony przepływ krwi oraz zmiana objętości i redystrybucja krwi,
  • zmian adaptacyjnych w układzie oddechowym – wzmożenie czynności oddechowej,
  • obniżenia kosztu energetycznego pracy,
  • zmian strukturalnych, takich jak: zwiększenie gęstości sieci naczyń kapilarnych, zwiększenie stężenia mioglobiny i liczny mitochondriów w komórkach,
  • zmian biochemicznych, takich jak: wzrost wykorzystania węglowodanów jako źródła energii, zwiększenie pojemności buforowej mięśni szkieletowych, zwiększenie aktywności ATP-azy sodowo-potasowej w mięśniach szkieletowych.

Trening w hipoksji przyczynia się do efektywniejszej redukcji tkanki tłuszczowej, zmniejszenia stężenia glukozy, a także cholesterolu we krwi – zmniejszając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

pakiet badań wyczynowiec alab sport baner

Powyższe zmiany są wykorzystywane pod kątem planowania treningu, w celu zapewnienia optymalnych efektów sportowych i polepszenia wyników na zawodach.

Metody treningu w warunkach hipoksji

Głównym założeniem treningu w warunkach hipoksji naturalnej – hipobarycznej lub sztucznej – normobarycznej, jest poprawa pojemności tlenowej krwi u sportowców. Wśród różnych metod treningowych wyróżnia się 3 główne modele treningu, tj.:

  • „mieszkaj wysoko – trenuj wysoko” (ang. living high – training high, LH-TH) – koncepcja tego rodzaju treningu powstała już w latach 60. XX wieku. Polega na pobycie i treningu w warunkach wysokogórskich na poziomie 1250-3000 m n.p.m. Rekomenduje się, aby pobyt trwał przez kilka tygodniu. Metoda ta ukierunkowana jest przede wszystkim na pobudzenie erytropoezy (produkcji krwinek czerwonych). Jednak nie ma jednoznacznie potwierdzonej skuteczności w badaniach naukowych. Poza tym trening i pobyt w takich warunkach może wiązać się z szybszym męczeniem i przetrenowaniem na skutek nieodpowiedniego dopasowania obciążania treningowego, obniżeniem temperatury otoczenia, jak równie spadku potencjału metabolicznego mięśni (obniżenie aktywności enzymów mięśniowych),
  • „mieszkaj wysoko – trenuj nisko” (ang. living high – training low, LH-TL) – koncepcja tego rodzaju treningu pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku. Polega na pobycie na wysokości 1250-3000 m n.p.m., a treningu na poziomie 0-1000 m n.p.m. Rekomenduje się, aby pobyt trwał przez 3-4 tygodnie. Również w tej metodzie najważniejsze jest pobudzenie procesu erytropoezy na skutek pobytu na wysokości. Trening w niższych partiach gór umożliwia lepsze dopasowanie obciążeń treningowych i uniknięcie negatywnych konsekwencji treningu na wysokościach. Poza zwiększoną produkcją krwinek czerwonych dochodzi do korzystnych zmian w obrębie mięśni szkieletowych, wspomagając zarówno treningi szybkościowo-siłowe, jak i wytrzymałościowe,
  • „mieszkaj nisko – trenuj wysoko” (ang. living low – training high, LL-TH) – koncepcja tego modelu treningowego polega na pobycie w warunkach nizinnych, a trening odbywa się w warunkach hipoksji. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu komorę hipoksyjną lub maseczki, przez które sportowiec wdycha powietrze ubogie w tlen. Procedura to pozwala na stymulację syntezy erytropoetyny, a także zwiększenie gęstości mitochondriów i naczyń włosowatych w mięśniach.

Efekty powyższych metod treningowych zależą od wielu czynników, takich jak, m.in.: objętość i intensywność wysiłku, długość pobytu, wysokości nad poziom morza, poziomu wytrenowania zawodnika i wcześniejszych doświadczeń w tego typu treningach.

Jak ćwiczyć w warunkach hipoksji? Praktyczne wskazówki

Najpopularniejszą metodą treningu w warunkach hipoksji jest LH-TL. W związku z dynamicznym rozwojem technologii, która symuluje warunki hipoksji normobarycznej, można obecnie spotkać wiele modyfikacji tej metody. Wśród nowych form treningu wysokościowego popularne stały się protokoły treningowe przeprowadzane w komorach i namiotach hipoksyjnych.

Centralny Ośrodek Sportu udostępnia dla sportowców – zarówno wyczynowych, jak i amatorów – pokoje hipoksyjne, w których można nocować, jak i salki treningowe do realizowania ćwiczeń siłowych oraz wydolnościowych w warunkach wysokogórskich. Wydaje się, że trening w hipoksji normobarycznej jest bezpieczniejszy w porównaniu z warunkami hipoksji hipobarycznej – mniejsze ryzyko zaburzeń w obszarze układu oddechowego.

Jednak planując trening wysokościowy należy pamiętać, że opinie naukowców i praktyków w kontekście doboru protokołu, tj. czasu trwania, intensywności treningu i dawki niedotlenienia, jak również korzyści z nich wynikających nie są jednoznaczne. Ponadto, sportsmenki mogą inaczej reagować na warunki wysokogórskie niż sportowcy płci męskiej.

W celu zmaksymalizowania korzyści z treningu wysokościowego oraz zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego niezbędna jest konsultacja lekarska oraz wsparcie trenera doświadczonego w szkoleniu zawodników w warunkach hipoksji.

Piśmiennictwo:

  1. Cięszczyk P. (red.). Fizjologia wysiłku. Wyd. PZWL, 2024,
  2. Urdampilleta A., Roche E. Intermittent hypoxia in sport nutrition, performance, health status and body composition. Nutr Hosp, 2024, 41(1), 224-229
  3. Burtscher J., Raberin A., Brocherie F. i in. Recommendations for Women in Mountain Sports and Hypoxia Training/Conditioning. Sports Med., 2023, 54(4), 795–811,
  4. Bonato G., Goodman S.P.J., Tjh L. Physiological and performance effects of live high train low altitude training for elite endurance athletes: A narrative review. Curr Res Physiol, 2023, 25, 6, 100113.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak obniżyć poziom triglicerydów? Rola aktywności fizycznej

Wysokie trójglicerydy to poważny czynnik ryzyka chorób serca. Sprawdź, co podnosi ich poziom, jakie niesie to za sobą konsekwencje i jak za pomocą prostych zmian w stylu życia, diety i regularnej aktywności fizycznej możesz je skutecznie obniżyć!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Pompki — co dają i jak robić je poprawnie?

Pompki to jedno z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak wykonywać je prawidłowo, jakie mięśnie angażują różne warianty i jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki regularnym treningom pompek!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Kofeina jako środek zwiększający wydolność u sportowców

Kofeina to jedna z najpopularniejszych substancji wspomagających wysiłek fizyczny. Sprawdź, jak działa na organizm sportowca, w jakich dawkach jest najskuteczniejsza i czy jej stosowanie jest bezpieczne i legalne w świecie sportu.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM