Diagnostyka sportowa

Sport a nadciśnienie. Bieganie, siłownia, jazda na rowerze przy nadciśnieniu tętniczym 

Autor: Katarzyna Deptuła   |   19 czerwca, 2024
nadciśnienie

Nadciśnienie to przewlekła choroba, która może stanowić ograniczenie i przeciwwskazanie do niektórych aktywności fizycznych. Mimo tego badania pokazują, że dobrze dobrane i regularne ćwiczenia pomagają w normalizacji ciśnienia tętniczego. Dodatkowo mogą sprzyjać farmakoterapii i ograniczyć ryzyko powikłań. Z tego artykułu dowiesz się, jaki sport wybrać mierząc się każdego dnia z nadciśnieniem! 

Spis treści

  1. Nadciśnienie tętnicze – co to za choroba i czym się objawia?
  2. Sport a nadciśnienie – czy choroba wyklucza aktywność fizyczną?
  3. Czy warto ćwiczyć przy nadciśnieniu tętniczym?
  4. Czynniki warunkujące dobór sportu u pacjentów z nadciśnieniem
  5. Aktywność fizyczna dla osób z nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze – co to za choroba i czym się objawia?

Nadciśnienie tętnicze, inaczej hipertensja, to choroba układu sercowo-naczyniowego. Towarzyszy jej podwyższone ciśnienie tętnicze spoczynkowe — skurczowe i rozkurczowe. Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej bezobjawowe, jednak czasami mogą wystąpić objawy kliniczne takie jak:  

  • pulsujący ból głowy, szum w uszach, 
  • zaburzenia widzenia, 
  • łatwe męczenie się, 
  • zaburzenia snu, 
  • bóle w klatce piersiowej. 

Nasilenie objawów nadciśnienia jest zależne od stylu życia pacjenta, np. prowadzenia diety niskosodowej i aktywności fizycznej dostosowanej do możliwości. Istotny jest również przyjęty schemat leczenia i jego przestrzeganie, na co składa się regularne stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych (hipotensyjnych) o stałej porze, zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Sport a nadciśnienie – czy choroba wyklucza aktywność fizyczną?

Zależnie od stanu pacjenta, nadciśnienie może stanowić przeciwwskazanie lub ograniczenie dla niektórych aktywności sportowych. 

Jaki warunek musisz spełnić, by zacząć trenować z nadciśnieniem? Najważniejsza jest właściwa diagnoza oraz odpowiednio kontrolowane ciśnienie tętnicze. Wartości ciśnienia spoczynkowego powinny wynosić nie więcej niż:  

  • 140/90 mmHg – u osób z nadciśnieniem bez dodatkowych obciążeń,  
  • 130/80 mmHg – u pacjentów z nadciśnieniem, któremu towarzyszą inne schorzenia, np. cukrzyca, zawał mięśnia sercowego lub udar w wywiadzie, dysfunkcja nerek, białkomocz. 

Warto wiedzieć:  

Wzrost ciśnienia tętniczego w przypadku osób z nadciśnieniem jest szybszy niż u osób zdrowych. Zjawisko to określa się mianem reakcji hipertensyjnej organizmu na wysiłek fizyczny.  

Czy warto ćwiczyć przy nadciśnieniu tętniczym?

Regularna aktywność fizyczna u pacjentów z nadciśnieniem przynosi szereg korzyści. Są związane z normalizacją ciśnienia, np. poprawą wartości spoczynkowych mimo obecnej hipertensji. Jakie mechanizmy fizjologiczne i adaptacyjne odpowiadają za lepszą regulację ciśnienia? Istotne są takie czynniki jak: 

  • spadek oporu naczyniowego, wzrost elastyczności i zdolności relaksacyjne tętnic, wynikające ze wzmożonej produkcji endogennego czynnika wazodylatacyjnego (np. tlenek azotu); 
  • obniżenie aktywności układu RAA (renina-angiotensyna-aldosteron), gęstości receptorów adrenergicznych beta oraz poziomu katecholamin; 
  • zmiana w zakresie czułości baroreceptorów (obniżenie); 
  • poprawa wartości lipidogramu (obniżenie stężenia frakcji LDL i trójglicerydów, podwyższenie stężenia frakcji HDL, poprawa stosunku HDL do LDL). 

Regularna aktywność wpływa również pośrednio na poprawę wartości ciśnienia spoczynkowego. Jest to związane z poprawą wrażliwości tkanek na insulinę w hiperinsulinemii, a także z redukcją masy ciała. 

Czynniki warunkujące dobór sportu u pacjentów z nadciśnieniem

Dobór dyscypliny sportowej i aktywności fizycznej u pacjentów z nadciśnieniem jest zależny od kilku parametrów. 

W kwalifikacji osób z hipertensją do regularnych ćwiczeń znaczenie mają: 

  • rodzaj nadciśnienia i jego stopień np. nadciśnienie pierwotne lub wtórne, niekontrolowane lub kontrolowane, 
  • ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych (umiarkowane, wysokie, b. wysokie), 
  • obecność powikłań narządowych np. przerost lewej komory, blaszki miażdżycowe w dużych naczyniach. 

Dobór dyscypliny, a także kwalifikacja pacjenta z nadciśnieniem do sportu opiera się między innymi na wynikach testu wysiłkowego i badania echokardiograficznego. Wyjątek może stanowić planowana aktywność o lekkiej lub umiarkowanej aktywności przy dobrze kontrolowanym ciśnieniu. 

wybierz swój pakiet baner alab sport

Aktywność fizyczna dla osób z nadciśnieniem

Aktywność fizyczna u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym powinna cechować się lekkim lub umiarkowanym wysiłkiem. Może ona trwać 30 minut i być powtarzana 4 — 7 razy w tygodniu. To przede wszystkim aktywności wytrzymałościowe i aerobowe, np. marsz, trucht, pływanie. Uzupełniająco osoba z nadciśnieniem może wykonywać ćwiczenia oporowe 2-3 razy w tygodniu z wykorzystaniem np. taśmy oporowej lub ciężaru ciała. 

Bieganie a nadciśnienie

Nie każdy rodzaj biegu jest odpowiedni dla osób z nadciśnieniem.  Zalecane są biegi na krótkie dystanse, marszobiegi czy trucht. Należy za to unikać sprintu. Zależnie od kondycji, wieku i wartości ciśnienia, niektórzy pacjenci mogą kwalifikować się do biegów na długie dystanse. 

Nadciśnienie i jazda na rowerze

To jedna z aktywności wytrzymałościowych, którą warto wprowadzić w przypadku nadciśnienia tętniczego. W czasie jazdy na rowerze można łatwo kontrolować intensywność ćwiczeń (podobnie jak w przypadku biegania). Ułatwieniem dla wielu pacjentów jest rower z przerzutkami lub rower stacjonarny. 

Nadciśnienie a siłownia – przeciwwskazania

Osoby z nadciśnieniem nie powinny sięgać po klasyczną aktywność siłową i kulturystyczną. Podnoszenie ciężarów wywołuje silny efekt presyjny i skupia się na izometrycznej pracy mięśni. Może to prowadzić do niekorzystnych warunków zaopatrywania mięśni w tlen, a także wzrostu ciśnienia na skutek rosnącego oporu naczyniowego. 

Nadciśnienie jest przewlekłym schorzeniem, które stanowi ograniczenie, ale nie przeciwwskazanie do uprawiania sportów. Warto zainteresować się aktywnością fizyczną dostosowaną do wieku, kondycji i stanu zdrowia. Dlaczego? Regularne ćwiczenia wytrzymałościowe i aerobowe pomogą Ci w procesie leczenia nadciśnienia, ponieważ wspomagają normalizowanie wartości ciśnienia tętniczego.  

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk

Piśmiennictwo

  • Jegier, A. (2012) Wybrane zagadnienia medycyny sportowej. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie 
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/115125,trening-zdrowotny-a-nadcisnienie-tetnicze (dostęp 21.05.2024) 
  • https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/61862,mam-nadcisnienie-czy-moge-chodzic-na-silownie (dostęp 21.05.2024) 
PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak obniżyć poziom triglicerydów? Rola aktywności fizycznej

Wysokie trójglicerydy to poważny czynnik ryzyka chorób serca. Sprawdź, co podnosi ich poziom, jakie niesie to za sobą konsekwencje i jak za pomocą prostych zmian w stylu życia, diety i regularnej aktywności fizycznej możesz je skutecznie obniżyć!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Pompki — co dają i jak robić je poprawnie?

Pompki to jedno z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak wykonywać je prawidłowo, jakie mięśnie angażują różne warianty i jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki regularnym treningom pompek!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Kofeina jako środek zwiększający wydolność u sportowców

Kofeina to jedna z najpopularniejszych substancji wspomagających wysiłek fizyczny. Sprawdź, jak działa na organizm sportowca, w jakich dawkach jest najskuteczniejsza i czy jej stosowanie jest bezpieczne i legalne w świecie sportu.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM