Trening sportowy

Marszobieg – jaką pełni funkcję i jakie daje efekty?

Autor: Agnieszka Falborska   |   21 lipca, 2025
marszobieg - nogi w butach do biegania na leśnej ścieżce

O ile o samym bieganiu i jego zaletach mówi się dużo, o tyle zdecydowanie mniej czasu i uwagi poświęca się marszobiegowi. Tymczasem jest to nie tylko świetne narzędzie przygotowujące do biegów ciągłych, ale także – samo w sobie – pozwalające zwiększać ogólną wydolność organizmu. Czy warto trenować tą metodą?

Spis treści

  1. Co to jest marszobieg – definicja, geneza i zalety metody
  2. Jak wygląda marszobieg w praktyce?
  3. Marszobieg – jak zbudować efektywny plan treningowy
  4. Marszobieg – jakie daje efekty? Co zyskasz dzięki tej metodzie?
  5. Marszobieg w planie biegowym – etapy progresji do biegu ciągłego
  6. Najczęstsze błędy podczas marszobiegu i jak ich unikać
  7. Marszobieg – jaką pełni rolę i jakie daje efekty? Podsumowanie
  8. FAQ: Marszobieg – często zadawane pytania

Marszobiegi są skutecznym sposobem poprawy wydolności oraz treningiem przygotowującym do biegów ciągłych. Ich długość i intensywność należy dostosować do swojego poziomu wydolności, stopniowo zwiększając czas jego trwania oraz długość biegu. W połączeniu z deficytem energetycznym marszobiegi mogą być narzędziem do zmniejszenia masy ciała. 

Co to jest marszobieg – definicja, geneza i zalety metody

O tym, czym jest marszobieg, doskonale mówi sama nazwa – to połączenie marszu oraz biegu. Momenty dynamicznego chodzenia przeplatane są biegiem, przy czym nie ma sztywnych i stałych proporcji biegu oraz chodu. To od Ciebie (Twoich możliwości, potrzeb oraz celów) zależy, jak taki marszobieg będzie wyglądał.

Niewątpliwą zaletą tej metody, zwłaszcza dla adeptów wysiłków fizycznych, jest możliwość stopniowego wydłużania czasu trwania treningu oraz samego biegu i dostosowania intensywności do obecnego poziomu wydolności.  

Chcesz sprawdzić swoją kondycję biegową? Zobacz Pakiet Badań Biegacza dostępny w ALAB sport:

baner_alab_sport_biegacza

Jak wygląda marszobieg w praktyce?

Zazwyczaj marszobieg jest wstępem do biegu ciągłego, dlatego początkowo to faza marszu jest dłuższa. Wraz z poprawą zdolności wysiłkowych przeważać zaczyna faza ciągłego biegu, która – w sposób zaplanowany lub doraźnie – przerywana jest marszem. Jednak jak już zostało wspomniane na samym początku, nie ma złotej zasady stosowania marszobiegu. 

Sprawdź: Jak się przygotować do maratonu? Czy da się przebiec maraton bez przygotowania?

Marszobieg – jak zbudować efektywny plan treningowy?

Jeżeli Twoim celem jest przebiegnięcie kilometra, pięciu czy dłuższych dystansów, jak najbardziej warto rozpocząć od marszobiegów. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób z niskim poziomem wydolności czy nadmierną masą ciała, dla których na samym początku bieg ciągły mógłby być zbyt wymagającym wysiłkiem. 

To też może Cię zainteresować: Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? 

Marszobieg plan dla początkujących

Jak może wyglądać przykładowy marszobieg? Plan dla początkujących zakłada 1 minutę biegu, po której następują 2 minuty marszu. Taką sekwencję warto powtórzyć 7-10 razy. Jeśli jest Ci bardzo ciężko, zacznij od 5 powtórzeń – będziesz je dodawać stopniowo.

Na samym początku, aby zbudować bazę wydolnościową, warto wydłużać czas wysiłku poprzez dodawanie kolejnych powtórzeń. W kolejnych krokach możesz przejść do wydłużania fazy biegu, później skracania fazy marszu i zwiększania tempa wykonywania powtórzeń. 

Sprawdzaj, jak zmienia się Twoja wytrzymałość w miarę trwania planu treningowego. Odpowiedni pakiet badań znajdziesz w ALAB sport:

pakiet badań wytrzymałość alab sport baner

Marszobieg – jakie tempo wybrać, by poprawić wydolność?

Wydolność tlenową budujemy przede wszystkim poprzez spokojne jednostki treningowe. Bardzo często używa się stwierdzenia, że takie tempo powinno być konwersatoryjne, co oznacza, że powinieneś bez większych trudności móc prowadzić rozmowę w trakcie takiego biegu i marszobiegu

Marszobieg – jakie daje efekty?  Co zyskasz dzięki tej metodzie?

Marszobieg jest bardzo dobrym sposobem na budowanie wydolności i wytrzymałości. Przygotowuje mięśnie, stawy oraz więzadła do większych obciążeń, które zachodzą w trakcie biegu. Pozwala również przyzwyczaić układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy do wzmożonego wysiłku – nie tylko do biegania, ale także innych form aktywności aerobowej. 

Przeczytaj też: Jak przebiec swój pierwszy maraton? O czym należy pamiętać? 

Marszobieg w planie biegowym – etapy progresji do biegu ciągłego

Marszobiegowy plan dla początkujących powinien uwzględniać krótkie odcinki biegu, które przeplatane są marszem. Wraz z postępami można wydłużać ilość tych odcinków, a następnie wydłużać czas biegu, a później skracać czas przerwy w marszu. Na tych etapach tempo nie jest istotne, a jeśli powinniśmy o nim myśleć, to tylko po to, by nie było ono zbyt wysokie. 

Najczęstsze błędy podczas marszobiegu i jak ich unikać

Częstym problemem wśród początkujących – zarówno biegaczy, jak i tych, którzy stosują marszobiegi – jest narzucanie sobie zbyt wysokiego tempa biegu. W efekcie trudno jest zwiększać ilość powtórzeń przez zbyt duże zmęczenie, co mija się z celem marszobiegu. 

Innym błędem jest zbyt szybkie skracanie fazy marszu przy jednoczesnym wydłużaniu tempa biegu, co również może skutkować skracaniem czasu trwania treningu na etapie, kiedy naszym celem wciąż powinno być wydłużanie czasu trwania całego wysiłku, niezależnie od czasu przebywania w biegu. 

Marszobieg – jaką pełni rolę i jakie daje efekty? Podsumowanie

  • Marszobieg jest doskonałym wstępem do biegania dla wszystkich osób, które rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną i potrzebują stopniowego wprowadzenia do takiej formy treningu. 
  • Marszobiegi pozwalają przyzwyczaić układ sercowo-naczyniowy oraz mięśniowo-szkieletowy do zwiększających się obciążeń treningowych, a także do samego biegu. 

Marszobieg – często zadawane pytania

Czy marszobieg odchudza?

Marszobieg może wspomagać czy ułatwiać proces odchudzania dzięki temu, że podczas tego wysiłku „spalamy” kalorie. Jednak jeśli przy tym nie zostanie zachowany odpowiedni bilans energetyczny, uwzględniający deficyt kaloryczny, sam marszobieg nie pozwoli zmniejszyć masy ciała. 

Sprawdź też: Redukcja masy ciała w sporcie

Jakie tempo to marszobieg?

Nie istnieje konkretne tempo, które należy utrzymywać, aby mówić o marszobiegu. Warto jednak trzymać się zasady, by było to tempo konwersacyjne – pozwalające na prowadzenie rozmowy w trakcie aktywności.

Jakie buty do marszobiegu?

Szukając butów do marszobiegu, warto postawić na modele przeznaczone dla biegaczy, które mają odpowiednią amortyzację. Obuwie powinno być o 0,5-1 rozmiaru większe niż to, które nosimy na co dzień. 

Czy można uprawiać marszobieg codziennie?

Nie ma przeciwwskazań do tego, by uprawiać marszobieg codziennie, choć na początku swojej przygody z aktywnością fizyczną warto wykonywać go np. co drugi dzień. 

Ile kcal spala się podczas marszobiegu?

Zależnie od intensywności wysiłku oraz czasu trwania biegu/chodu, podczas marszobiegu możliwe jest spalenie nawet do 500-600 kalorii. 

opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk

Bibliografia:

  1. Galloway, J. Bieganie metodą Gallowaya. Septem 2020. 
  2. Falborska, A. Co to jest slow jogging? Jak zacząć i jakie daje efekty? Dostęp: 13.06.2025 https://alabsport.pl/blog/slow-jogging/
PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Tauryna – właściwości, działanie i zastosowanie w sporcie

Tauryna – czy to kolejny cudowny suplement, czy faktycznie skuteczny aminokwas dla sportowców? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości! Dowiedz się, kiedy i jak stosować taurynę, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, a także poznaj fakty dotyczące bezpieczeństwa suplementacji.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Gimnastyka artystyczna i sportowa dla dzieci

Gimnastyka to fascynujący i wszechstronny sport, który rozwija zarówno ciało, jak i umysł dziecka. Jeśli stoisz przed wyborem idealnej aktywności sportowej dla swojej pociechy, ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiedz się, czym różni się gimnastyka artystyczna od sportowej, jakie korzyści niesie za sobą regularny trening oraz jak zadbać o bezpieczeństwo, aby uniknąć potencjalnych urazów.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Najczęstsze urazy w boksie

Boks, ceniony za zwinność, odporność i siłę, dynamicznie zyskuje na popularności zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów. Jednak, jak każdy sport kontaktowy, niesie ze sobą ryzyko urazów. W obliczu mocniejszych ciosów, większej wagi i determinacji dorosłych zawodników, temat bezpieczeństwa w boksie staje się szczególnie aktualny. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym kontuzjom, porównamy ryzyko w boksie amatorskim i zawodowym, a także przedstawimy kluczowe zasady i środki ostrożności, które pozwolą cieszyć się tym sportem bez niepotrzebnych przerw.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM