Dieta sportowca

Potas w diecie sportowca

Autor: Mateusz Dawidziuk, lekarz sportowy   |   3 czerwca, 2022
potas w diecie sportowca

Potas to jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie. Jest głównym kationem wewnątrzkomórkowym i odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi, kontrolowaniu równowagi wodno-kwasowej, przewodzeniu impulsów nerwowych, kontrolowaniu skurczu mięśni i utrzymaniu prawidłowej pracy serca.

Całkowita ilość potasu w organizmie wynosi 50 mEq na jeden kilogram masy ciała. Dlatego osoba o masie ciała 70 kg ma w organizmie około 3500 mEq (120 gramów) potasu, z czego 98% znajduje się wewnątrz komórek, a tylko 2% poza komórkami.

Potas w diecie jest skutecznie wchłaniany z jelita cienkiego, a głównymi regulatorami potasu są nerki. U zdrowej osoby całe dzienne spożycie potasu jest wydalane z moczem, ze stolcem i potem.

Potas można znaleźć w wielu produktach spożywczych. Niestety jest łatwo tracony podczas gotowania, przetwarzania lub konserwowania żywności, a nawet podczas zamrażania owoców i warzyw.

Zakres potasu we krwi sportowców powinien wynosić 4-5,5 mmol/l.

Ubytek potasu może powodować:

  • osłabienie mięśni,
  • skurcze,
  • nieregularne bicie serca (arytmie serca),
  • rabdomiolizę (rozpad mięśni),
  • upośledzoną tolerancję glukozy,
  • polidypsję (nadmierne pragnienie),
  • wielomocz (nadmierne oddawanie moczu).

Serce, mięśnie szkieletowe i mięśnie gładkie jelit są bardzo wrażliwe na wahania poziomu potasu we krwi. Dlatego nawet niewielkie zmiany poziomu potasu mogą wpływać na normalne funkcje serca i mięśni szkieletowych u sportowców i osób aktywnych fizycznie.

Potencjalne korzyści z potasu dla sportowców:

  • może pomóc w zapobieganiu wyczerpaniu powysiłkowemu,
  • poprawa funkcji mięśni podczas intensywnych sesji treningowych,
  • wpływ na utrzymanie prawidłowego poziom hormonu wzrostu (GH) i IGF-I, które są ważne dla wzrostu mięśni i optymalnej wydajności sportowej,
  • może działać ochronnie przed rabdomiolizą powysiłkową,
  • może zapobiegać skurczom podczas i po intensywnych ćwiczeniach,
  • jest ważny w uzupełnianiu zapasów glikogenu, pomagając w konwersji glukozy do glikogenu.

Dzienne zapotrzebowanie na potas dla osób dorosłych nie będących sportowcami wynosi 1500 – 2000 mg.

Dzienne spożycie (PDI) potasu dla sportowców i aktywnych fizycznie dorosłych powinno wynosić 2500 – 3500 mg.

wybierz swój pakiet baner alab sport

Jak utrzymać prawidłowy poziom potasu we krwi?

Należy pamiętać, że leki i suplementy diety mogą wpływać na obniżanie poziomu potasu we krwi. Do tej grupy należą: kofeina, witamina B12, kwas foliowy, insulina, środki przeczyszczające, diuretyki, kortykosteroidy, teofilina czy penicylina.

Są też leki, które mogą zwiększać stężenie potasu, co należy brać pod uwagę u zawodników z chorobami przewlekłymi. Do tej grupy należą: arginina, lizyna, leki moczopędne oszczędzające (np. spironolakton), inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i beta-blokery.

Najłatwiejszym sposobem na uzyskanie wystarczającej ilości potasu jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw, które są bogate w potas i wiele innych ważnych składników odżywczych.

Owoce, w tym banany, arbuzy, brzoskwinie i grejpfruty są szczególnie bogate w potas. Pamiętaj o tym i ciesz się kawałkiem arbuza po następnym biegu! Innym doskonałym źródłem potasu są bataty, które stanowią też doskonałe źródło węglowodanów przed lub po treningu.

Suplementacja potasu

U osób nietrenujących suplementacja prawdopodobnie nie jest konieczna ze względu na obfitość potasu w naturalnej żywności. Uzupełnianie utraconego potasu podczas i po wysiłku jest ważne, ale sportowcy powinni być świadomi, że hiperkaliemia (wysoki poziom potasu w surowicy) może powodować zaburzenia impulsów elektrycznych, nieregularne bicie serca, a nawet śmierć. Nigdy nie powinno się przyjmować suplementów potasu w dużych dawkach (poza normalną suplementacją) bez porady lekarza.

Pamiętaj, aby zadbać o zbilansowaną dietę i ograniczyć spożycie przetworzonej żywności. Prawdopodobnie naturalnie zapewnisz sobie więcej niż wystarczającą ilość potasu.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Jak obniżyć poziom triglicerydów? Rola aktywności fizycznej

Wysokie trójglicerydy to poważny czynnik ryzyka chorób serca. Sprawdź, co podnosi ich poziom, jakie niesie to za sobą konsekwencje i jak za pomocą prostych zmian w stylu życia, diety i regularnej aktywności fizycznej możesz je skutecznie obniżyć!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Pompki — co dają i jak robić je poprawnie?

Pompki to jedno z najpopularniejszych i najbardziej efektywnych ćwiczeń na górną część ciała. Sprawdź, jak wykonywać je prawidłowo, jakie mięśnie angażują różne warianty i jakie korzyści możesz osiągnąć dzięki regularnym treningom pompek!

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM

Kofeina jako środek zwiększający wydolność u sportowców

Kofeina to jedna z najpopularniejszych substancji wspomagających wysiłek fizyczny. Sprawdź, jak działa na organizm sportowca, w jakich dawkach jest najskuteczniejsza i czy jej stosowanie jest bezpieczne i legalne w świecie sportu.

PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM