Trening sportowy

Co daje pływanie? 8 korzyści dla zdrowia wynikających z regularnego pływania

Autor: Anna Janus   |   20 maja, 2024
kobieta w czepku i okularach pływackich płynie w basenie

Pływanie daje wiele korzyści dla zdrowia i kondycji, a także kształtuje nasze ciało. Co więcej, może być przydatne w odchudzaniu i budowaniu masy mięśniowej. Sprawdź, dlaczego warto pływać i czy trzeba wykonać badania przed rozpoczęciem regularnych treningów.

Spis treści:

 1. Co daje pływanie? Główne zalety
 2. Pływanie a sylwetka. Jak pływanie kształtuje ciało?
 3. Pływanie a odchudzanie. Na jakie efekty można liczyć?
 4. Czy pływanie buduje mięśnie?
 5. Pływanie a kręgosłup. Jak pływanie wpływa na prawidłową postawę?
 6. Jakie dodatkowe korzyści daje pływanie?

Co daje pływanie? Główne zalety

Pływanie to dyscyplina sportowa dająca mnóstwo korzyści: 

 • buduje wytrzymałość, 
 • działa relaksująco, 
 • rozluźnia i wzmacnia mięśnie, 
 • poprawia wydolność układu oddechowego, 
 • wzmacnia układ krwionośny, 
 • odciąża kręgosłup, ścięgna oraz stawy, 
 • wspomaga odchudzanie, 
 • kształtuje sylwetkę. 

Dyscyplinę tą mogą trenować dzieci oraz dorośli. Jest ona również łatwo dostępna, ponieważ większość miast posiada baseny. Wystarczy tylko odpowiedni strój i możesz ruszać na pływalnię! 

Pływanie a sylwetka. Jak trening w wodzie kształtuje ciało? 

Pływanie jest świetnym pomysłem, jeżeli chcesz mieć piękną i zdrową sylwetkę. Dzięki uprawianiu tego sportu ciało staje się jędrniejsze, a sylwetka smuklejsza. Jeżeli zdarzają Ci się bóle pleców lub karku – ta aktywność wzmocni Twoje mięśnie grzbietu. 

Treningi na basenie złagodzą również bóle kręgosłupa oraz stawów. Po jakimś czasie możesz również zauważyć, że zmieniła się Twoja postawa – nic dziwnego, bo ten sport angażuje do pracy ponad 40 mięśni. 

Pływanie a odchudzanie. Na jakie efekty można liczyć? 

Pływanie jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli chcesz zrzucić parę kilogramów. Ta aktywność spala od 400 do 800 kcal w czasie godziny. Oczywiście dokładna wartość zależy od intensywności, czasu ćwiczeń, stylu pływackiego oraz od masy ciała osoby trenującej.  

Ponadto należy ono do ćwiczeń, które działają stymulująco na tkankę tłuszczową również po zakończeniu treningu. Jest to świetny wybór, ponieważ dyscyplina ta nie obciąża Twojego kręgosłupa ani stawów. Pływanie poprawia metabolizm, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej jest przyśpieszone. Wystarczy, że regularnie uczęszczasz na basen. 

Czy pływając, zbudujesz mięśnie? 

Dzięki temu, że pływanie angażuje ponad 40 mięśni, możesz liczyć na świetnie wyrzeźbioną sylwetkę. Najbardziej będzie to zauważalne w obrębie mięśni: 

 • brzucha, 
 • rąk, 
 • pleców, 
 • nóg, 
 • pośladków. 

Żeby uzyskać szybkie efekty, należy pływać w szybkim tempie jak najdłużej. Na treningi warto chodzić regularnie, 2-3 razy w tygodniu. Nawet jeżeli zależy Ci tylko na poprawie wyglądu jednej partii mięśni, efekt będzie widoczny w obrębie całej sylwetki.

Wpływ pływania na kręgosłup. Jak osiągnąć prawidłową postawę? 

Prowadzisz siedzący tryb życia? A może doznałeś urazu? Gdy odczuwasz ból kręgosłupa, aktywność w wodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest to bardzo częsta forma rehabilitacji

Pływając, odciążasz kręgosłup i poprawiasz jego elastyczność. Po treningu czujesz ulgę? Plecy mniej Cię bolą? To za sprawą masażu, który wykonuje woda w trakcie pływania. Dzięki temu, że poprawia się Twoja postawa – kręgosłup staje się mniej przeciążony

Jeżeli zależy Ci na tym, aby zredukować ból kręgosłupa podczas pływania, musisz pamiętać o kilku szczegółach. Ważna jest odpowiednia technika, która będzie wpływać na angażowanie odpowiednich partii mięśni pleców.  

W walce z bólem kręgosłupa zalecamy 4 style: 

 • żabka 
 • pływanie kraulem 
 • pływanie na plecach 
 • styl motylkowy 

Ważnym elementem tego typu treningu jest również regularność. Idź na basen kilka razy w tygodniu. Jednak zanim zaczniesz redukować ból kręgosłupa w ten sposób, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.  

Jakie dodatkowe korzyści masz z pływania? 

Wyprawy na basen to również świetna okazja do spotkań towarzyskich – możecie urządzać wyścigi wśród znajomych. 

Jest to również świetna forma relaksu po całym dniu w pracy.  Na pływalnię możesz wybrać się z całą rodziną, niezależnie od wieku uczestników.  

Jest to forma treningu dla większości ludzi. Jeżeli nie masz pewności, czy pływanie jest korzystne dla Twojego zdrowia, poradź się specjalisty. Dla pewności możesz również zrobić badania. W tym celu polecamy gotowy pakiet PŁYWAK | Badania dla sportowców – ALAB sport. Zawiera on ponad 16 badań dla osób chcących rozpocząć przygodę z pływaniem. 

pakiet badań pływak alab sport baner

Planujesz regularne treningi na basenie? Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Zacznij od badań i wizyty u lekarza bądź fizjoterapeuty. Ruch w wodzie nie tylko wzmocni Twoje mięśnie, ale również poprawi wygląd sylwetki. Dzięki regularnym treningom pozbędziesz się bólu pleców i stawów. Pamiętaj, że jest to świetna forma relaksu, którą możesz cieszyć się z bliskimi osobami. 

Opieka merytoryczna: lek. Katarzyna Banaszczyk

Piśmiennictwo: 

 1. https://fizjoterapeuty.pl/zdrowie/plywanie-korzysci-i-wplyw-na-zdrowie.html 
 1. https://www.fabrykasily.pl/treningi/zbuduj-miesnie-podczas-plywania 
 1. https://akademiaplywania-sk.pl/plywanie-a-kregoslup-czy-taki-sport-jest-dla-niego-dobry/ 
PODZIEL SIĘ TYM ARTYKUŁEM